W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka jodowa w Polsce

20.04.2018

Krakowska deklaracja o jodzie.

18 kwietnia br. na Uniwersytecie Jagiellońskim naukowcy z 27 państw, którzy biorą udział  w projekcie „EUthyroid”, podpisali „Krakowską deklarację o jodzie”. Zawiera ona postulaty dotyczące opracowania skutecznych metod zapobiegania niedoborom jodu w Europie oraz kontroli zapobiegania tym niedoborom.

W kwestii profilaktyki jodowej Polska na tle państw europejskich wypada bardzo dobrze. 

Niedobory jodu

Niedobór jodu to najczęstsza przyczyna uszkodzenia mózgu, której można zapobiegać. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki zaburzeń z niedoboru jodu jest uniwersalne jodowanie soli kuchennej. Działania prewencyjne wymagają jednak monitorowania ich skuteczności i modyfikowania, aby zapobiegać zarówno nawrotowi niedoboru, jak i jego nadmiernej podaży.

Profilaktyka w Polsce

Prawidłowo prowadzona profilaktyka jodowa obniża koszty opieki medycznej w krajach rozwiniętych. Polska należy do nielicznych krajów Europy, które wprowadziły obligatoryjny model jodowania soli kuchennej. W polskim modelu profilaktyki jodowana jest sól wykorzystywana w gospodarstwach domowych.

Narodowy Program Zdrowia

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2017 Szpital Uniwersytecki w Krakowie od 12 czerwca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. realizował zadanie pn. Projektowanie i testowanie skuteczności zadań z zakresu zdrowia publicznego. Polegało ono na monitorowaniu sytuacji epidemiologicznej, promocji zdrowia lub profilaktyce chorób, innych niż określone w NPZ, przez programy pilotażowe, w oparciu o zidentyfikowane czynniki ryzyka otyłości i niedożywienia oraz danych o nierównościach społecznych w zdrowiu.

Realizacja zadania obejmowała 3 działania:

  • ocenę skuteczności dotychczas stosowanego w Polsce modelu profilaktyki jodowej w grupie kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz dzieci w wieku szkolnym,
  • monitorowanie poziomu jodu w populacji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych. W ramach tego działania oceniono także częstość występowania dysfunkcji tarczycy w grupach wrażliwych,
  • przeprowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnej dotyczącej skutków niedoboru jodu w diecie, a także sposobów ich zapobiegania.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.07.2019 15:29 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
23.04.2018 07:13 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}