Program DOM na 4 falę epidemii
10.11.2021
W czasie kolejne fali pandemii codzienne badanie pulsoksymetrem pozwala dbać o zdrowie Polaków zakażonych koronawirusem leczonych w domu. Już od roku program Domowej Opieki Medycznej (DOM) wspiera walkę z COVID-19. Do tej pory w jego ramach wykonano ponad 3,5 miliona pomiarów, udzielono blisko 115 tys. konsultacji i teleporad, a prawie 5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem trafiło w porę pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.
Rosnąca liczba zakażonych koronawirusem przebywających w izolacji domowej to również zwiększone zapotrzebowanie na opiekę medyczną. Zdalne monitorowanie stanu zdrowia chorych, którzy skorzystają z programu DOM, zwiększa ich bezpieczeństwo. Udział w programie wyklucza ryzyko zbyt późnego zarejestrowania, że stan zdrowia osoby zakażonej koronawirusem pogarsza się. Ważne, by regularnie wykonywać pomiary, a system będzie monitorował wyniki i reagował na niepokojące zmiany.
– COVID-19 ma tę specyfikę, że może przejść szybko z fazy bezobjawowej do fazy ostrej niewydolności. Lekarze i pielęgniarki z Centrum Kontaktu, którzy monitorują i analizują wyniki zdalnych pomiarów, podkreślają, jak ważne jest bieżące monitorowanie zdrowia. Dlatego apeluję o to, aby każdy kto otrzyma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa skorzystał z programu. Użycie pulsoksymetru i aplikacji Domowa Opieka Medyczna może uratować nasze zdrowie, a nawet życie – zaznacza wiceminister zdrowia Anna Goławska.
W razie niepokojących wyników do chorego zadzwoni konsultant z całodobowego Centrum Kontaktu i, jeśli będzie taka potrzeba, umówi teleporadę z lekarzem.
- To najlepszy sposób na zadbanie o bezpieczeństwo pacjentów i usprawnienie pracy lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w momencie wzrostu zakażeń COVID-19 – podkreśla wiceszefowa resortu zdrowia.
Jak dodaje, system Domowej Opieki Medycznej stale się rozwija, a program DOM dopasowywany jest do potrzeb zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
- Lekarze POZ dzięki aplikacji Domowa Opieka Medyczna Doctor, mają dostęp do wyników badań pacjentów, mogą również sprawdzić, czy pacjent miał kontakt z infolinią, czy udzielono mu teleporady. W aplikacji jest również informacja o zakończonym monitoringu pacjenta – wskazuje wiceminister zdrowia.
Lekarze mogą również dokonać kwalifikacji pacjenta do Domowej Opieki Medycznej bezpośrednio przez system gabinet.gov.pl.
Program zakłada również możliwość skorzystania ze wsparcie psychologa.
- Niektórym osobom przebywającym na izolacji towarzyszą silniejsze emocje, zwiększony stres i strach. Dlatego, dbając o ich zdrowie psychiczne zapewniliśmy, profesjonalne wsparcie emocjonalne i psychiczne - zaznacza wiceminister Anna Goławska.
Poufną rozmowę z psychologiem można umówić przez aplikację Domowa Opieka Medyczna.
Dla kogo jest program DOM?
Pacjenci z COVID-19, którzy:
ukończyli 55 lat - są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej mają mniej niż 55 lat - wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
a) wypełniają formularz Domowej Opieki Medycznej, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub
b) kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Pacjenci objęci programem otrzymują do domu pulsoksymetr i zostają objęci zdalnym monitoringiem poziomu saturacji (nasycenia krwi tętniczej tlenem), tętna i temperatury. Samodzielnie dokonują pomiarów i wprowadzają je do systemu. Wyniki te są monitorowane przez specjalistów z Centrum Kontaktu, którzy w razie potrzeby kierują pacjenta na teleporadę.
Więcej na: https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna