Program wsparcia ambulatoryjnego leczenia zespołu stopy cukrzycowej
Obecnie w resorcie trwają prace nad implementacją Programu. Jego głównym celem jest redukcja amputacji i inwalidztwa, przedwczesnych zgonów oraz poprawa życia pacjentów z Zespołem Stopy Cukrzycowej (ZSC).
Cele szczegółowe:
- doposażenie gabinetów stopy cukrzycowej mogących pełnić funkcję referencyjną w miastach wojewódzkich;
- doposażenie gabinetów mogących pełnić funkcję podstawową przy rejonowych poradniach diabetologicznych;
- organizacja cyklu szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek edukacyjnych obejmujących zagadnienia prewencji ZSC i opieki nad pacjentami dotkniętymi tym powikłaniem;
- przeprowadzenie kampanii edukacyjnej skierowanej do pacjentów z cukrzycą dotyczącej zagadnień związanych z zespołem stopy cukrzycowej.
Głównymi spodziewanymi efektami Programu będzie zmniejszenie nowych przypadków tego powikłania, redukcja liczby amputacji, poprawa jakości i wydłużenie życia pacjentów. Oczekiwanym efektem będzie też ograniczenie bezpośrednich i pośrednich kosztów finansowych związanych z leczeniem zespołu stopy cukrzycowej.
Realizacja Programu powinna przynieść istotne ograniczenie tzw. wysokich amputacji w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej w Polsce, a w konsekwencji, zmniejszenie niepełnosprawności i inwalidztwa wśród osób z cukrzycą. Oczekiwać też należy skrócenia czasu leczenia owrzodzeń w obrębie stopy u osób z cukrzycą. Realizacja Programu ma także podnieść skuteczność profilaktyki powstawania i nawrotów owrzodzeń w obrębie stopy u chorych z cukrzycą.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.11.2017 08:50 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska