W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promocja zdrowia na obszarach wiejskich

23.11.2022

Podpisane dziś porozumienie o współpracy między Ministerstwem Zdrowia, a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to początek działań na rzecz profilaktyki zdrowotnej mieszkańców obszarów wiejskich. Jednym z głównych zadań jest informowanie o programie „Profilaktyka 40 PLUS”.

umowa_profilaktyka

List intencyjny ma znacząco pomóc i zachęcić mieszkańców wsi, aby zadbali o swoje zdrowie. Stąd pomysł, aby przez struktury Agencji zachęcić do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 PLUS” – mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Zwiększenie świadomości rolników w zakresie możliwości wczesnego rozpoznawania oraz diagnozowania chorób zawodowych i cywilizacyjnych to wspólny cel Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednym z elementów wspólnej akcji jest informowanie o programie „Profilaktyka 40 PLUS”. Umożliwia on osobom po 40. roku wykonanie do końca 2023 r. bezpłatnych badań diagnostycznych. Dotychczas, od lipca 2021 roku, badania wykonało ponad 600 tys. osób.

Konieczne jest promowanie badań profilaktycznych. Musimy odejść od utożsamiania zdrowia wyłącznie z medycyną naprawczą. Trzeba położyć nacisk na zmianę postaw społeczeństwa. Profilaktyka jest ogromną inwestycją w zdrowie. Dlatego tak ważne jest by z profilaktyką dotrzeć wszędzie, być obecnym nie tylko w dużych miastach – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Narodowy Fundusz Zdrowia i  Centrum e-Zdrowia przeprowadziły wśród pacjentów badanie ankietowe dotyczące realizacji programu „Profilaktyka 40 PLUS”. Z blisko 100 tys. osób, które wypełniły ankietę, mniej niż 1 proc. stanowili rolnicy. Co trzecia osoba, jako powód nieskorzystania z badań, wskazała brak placówki w dogodnej lokalizacji. Dlatego teraz badania te będzie można wykonać w prawie 2 tys. placówek w całym kraju.

Skorzystanie z badań jest bardzo łatwe. Wystarczy wypełnić krótką internetową ankietę, m.in. przez Internetowe Konto Pacjenta, aby otrzymać e-skierowanie na badania.

Można też odwiedzić jedną z naszych placówek, a mamy 16 oddziałów regionalnych i 314 biur powiatowych. W punktach informacyjnych będzie można skorzystać z pomocy pracowników ARiMR i dowiedzieć się od nich o innych programach profilaktycznych – wyjaśnia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Współpraca, poza programem Profilaktyka 40PLUS, obejmie wszystkie inne programy profilaktyczne prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia. Każdy z nich będzie promowany wśród rolników przez biura ARiMR.

Więcej informacji o profilaktyce zdrowotnej na stronach: www.gov.pl/web/arimr i https://pacjent.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}