W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pytania i odpowiedzi w zakresie naboru na przenoszenie oddziałów psychiatrycznych ze szpitali monospecjalistycznych do szpitali wielospecjalistycznych

Spotkanie informacyjne

Przypominamy, że już we wtorek 23.07.2024 r. o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie informacyjne w formule on-line, W związku z ogłoszonym naborem dot. wsparcia infrastrukturalnego w zakresie przenoszenia oddziałów psychiatrycznych ze szpitali monospecjalistycznych do szpitali wielospecjalistycznych, w ramach Programu FEnIKS 2021-2027.

Zgłoszenia zawierające:

- imię i nazwisko uczestnika (maks. 2 uczestników z danej instytucji);
- nazwę podmiotu, którego reprezentant weźmie udział w spotkaniu;
- adres kontaktowy uczestnika (adres email i nr telefonu)

należy wysłać do dnia 19.07.2024 r. (piątek) na adres a.napiorkowska@mz.gov.pl 

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI W ZAKRESIE NABORU

Czy nabór kierowany jest do każdego szpitala wielospecjalistycznego?/ Czy nabór kierowany jest do szpitala ogólnego, który ma oddział psychiatryczny?/ Czy oddział psychiatryczny musi być przeniesiony do szpitala ogólnego na dzień składania wniosku o dofinansowanie?/ Czy na podstawie Umowy z NFZ na leczenie psychiatryczne w AOS można przystąpić do naboru ? 

Nabór kierowany jest tylko do szpitali wielospecjalistycznych, które w swojej strukturze organizacyjnej posiadają już oddział psychiatryczny i ten oddział powstał w wyniku przeniesienia ze szpitala monospecjalistycznego.

Ponadto, nabór dotyczy oddziałów całodobowych, w zakresie świadczeń - leczenie szpitalne - opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień (świadczenia psychiatryczne dla dorosłych i/lub świadczenia psychiatryczne dla chorych somatycznie). Zatem podmioty posiadające wyłącznie umowę z NFZ w zakresie AOS na leczenie psychiatryczne, nie mogą przystąpić do naboru.

Czy możliwe jest wsparcie oddziałów psychiatrycznych powstałych wskutek połączenia szpitala monospecjalistycznego ze szpitalem wielospecjalistycznym?

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów (Regulamin) celem głównym projektów w ramach ogłoszonego naboru konkurencyjnego jest wsparcie przeprofilowania monospecjalistycznych szpitali psychiatrycznych w kierunku udzielania świadczeń specjalistycznych i długoterminowych (wsparcie infrastrukturalne). Założeniami naboru jest nie tylko wsparcie infrastrukturalne szpitali wielospecjalistycznych ale również umożliwienie procesu przeprofilowania szpitali psychiatrycznych monospecjalistycznych w kierunku udzielania świadczeń specjalistycznych. Zatem zgodnie z zapisami Programu FEnIKS w związku z procesem przeprofilowania szpitali monospecjalistycznych:

  • wsparcie bezpośrednie otrzyma szpital wielospecjalistyczny w zakresie wsparcia infrastrukturalnego i przeniesienia oddziału psychiatrycznego z podmiotu monoprofilowego,
  • wsparcie pośrednio otrzyma również szpital monospecjalistyczny, ponieważ w miejsce przeniesionego oddziału będzie mógł rozwinąć się, rozszerzyć w kierunku udzielania innych świadczeń specjalistycznych/długoterminowych.

W sytuacji, gdy szpital monospecjalistyczny został wchłonięty w całości w struktury szpitala wielospecjalistycznego - nie będą spełnione cele i założenia naboru oraz nie wystąpi tu proces odciążenia szpitala monospecjalistycznego w postaci likwidacji łóżek ogólnopsychiatrycznych na rzecz szpitali wielospecjalistycznych i dostosowanie go do nowej oferty programów specjalistycznych
w ramach zmiany organizacji udzielanych świadczeń.

Ponadto, projekt nie będzie spełniał celów i założeń opisanych w dokumencie pn. Zdrowa Przyszłość. Ramy Strategiczne Rozwoju Systemu Ochrony Zdrowia na lata 2021–2027, z perspektywą do 2030 r, które wskazują, że realizacja projektu powinna przyczyniać się do osiągnięcia rezultatów wskazanych w ww. strategii, tj.:

  • Narzędzie 2.3. Wsparcie procesu deinstytucjonalizacji opieki, w tym rozwój środowiskowych form opieki: „(…) wsparcie przeprofilowania monospecjalistycznych szpitali psychiatrycznych w kierunku udzielania świadczeń specjalistycznych i długoterminowych.

Tym samym nie spełnione zostanie kryterium obligatoryjne nr. 7 pn. Projekt przyczynia się do systemowego wdrażania reformy psychiatrii, opartej na formach zdeinstytucjonalizowanych, ponieważ projekt nie będzie zgodny z celami i działaniami opisanymi w rozdziale pt. Kierunki rozwoju wsparcia zdrowotnego w ramach procesu deinstytucjonalizacji załącznika nr 2 („Strategia Deinstytucjonalizacji: opieka zdrowotna nad osobami z zaburzeniami psychicznymi”) do dokumentu „Zdrowa Przyszłość. Ramy Strategiczne Rozwoju Systemu Ochrony Zdrowia na lata 2021–2027, z perspektywą do 2030r.”

Czy Wnioskodawca w momencie składania wniosku o dofinansowanie powinien posiadać umowę z NFZ na leczenie psychiatryczne?

Co do zasady tak. Jednak, w uzasadnionych przypadkach, dopuszcza się sytuację, w której Wnioskodawca będzie udzielał świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy zawartej z NFZ o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego - opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień (świadczenia psychiatryczne dla dorosłych i/lub świadczenia psychiatryczne dla chorych somatycznie) – najpóźniej w kolejnym okresie kontraktowania świadczeń po zakończeniu realizacji projektu.

Jaka jest maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu, o którą można aplikować?

W Regulaminie nie określono  maksymalnej, dopuszczalnej kwoty dofinansowania projektu / wydatków kwalifikowalnych.

Szacując koszty projektu, proszę mieć na względzie m.in. § 4 ust. 1 Regulaminu, z którego wynika, że budowa nowego obiektu nie jest kwalifikowalna, tylko przebudowa/ remont obiektu, budowa/modernizacja instalacji.

Jednocześnie, proszę brać pod uwagę, że w zależności od liczby złożonych wniosków o dofinansowanie oraz wyniku ich oceny, kwota środków przewidzianych na dofinansowanie projektów w wysokości 236,85 mln zł będzie rozdzielana na projekty w kolejności wskazanej na liście rankingowej.

Z jakiego źródła będą pochodziły środki krajowe na dofinansowanie projektów?

Z budżetu państwa - środków finansowych będących w dyspozycji MZ.

Gdzie można znaleźć katalog wydatków kwalifikowalnych w naborze?/ Gdzie można znaleźć katalog wydatków podlegających refundacji?

W ramach naboru nie obowiązuje specyficzny katalog wydatków kwalifikowalnych lub podlegających refundacji. Wydatki mają być zgodne z zapisami § 6 Regulaminu, w tym Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

W przypadku refundacji kosztów, ważne jest, aby wydatek planowany do refundacji został poniesiony od 01.01.2021 r.

Co o wchodzi w zakres wydatków na roboty budowlane (przebudowa/remont obiektu, budowa/ modernizacja instalacji) oraz zakup sprzętu medycznego i wyposażenia niemedycznego (w tym narzędzi diagnostycznych, pomocy terapeutycznych)?

Zasady kwalifikowalności wydatków reguluje § 6 Regulaminu. W kontekście zakresu rzeczowego projektów, określonego w  § 4 ust. 1 Regulaminu, należy przyjąć poniższe:

  • Roboty budowlane - zakres robót musi być zgodny z definicjami „przebudowa”, „remont” w rozumieniu ustawy z dnia 07.07.1994 r. prawo budowlane. Jednocześnie należy podkreślić, że jeśli chodzi o budowę, to kwalifikowalna jest tylko budowa instalacji – nie budowa nowego budynku;
  • Zakup sprzętu medycznego i wyposażenia niemedycznego będzie o tyle kwalifikowalny o ile jest
    w szczególności:
  • zgodny z przepisami prawa (np. rozporządzenia MZ z 19.06.2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, rozporządzenia MZ z dnia 26.03.2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia
     i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą)
  • niezbędny do realizacji celów projektu i poniesiony w związku z realizacją projektu (…)- Wnioskodawca musi uzasadnić rzeczywiste zapotrzebowanie na zakup konkretnego doposażenia we wniosku o dofinansowanie.

Kwalifikowalne będą zatem te wydatki, które spełniają warunki z § 6 Regulaminu, w tym nie są sprzeczne
z ogólnymi zasadami wskazanymi w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności 2021-2027

Dodatkowo informuję, że wstępna weryfikacja kwalifikowalności wydatków w ramach projektu zostanie przeprowadzona w ramach kryterium pn. Poprawność identyfikacji i przypisania wydatków projektu z punktu widzenia ich kwalifikowalności.

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

{"register":{"columns":[]}}