Recepta
Recepta to dokument wystawiony przez uprawnioną osobę, zawierający zlecenie wydania dla oznaczonej osoby określonego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego. Dotyczy ono przede wszystkim leków, które będą użyte podczas twojego leczenia (tzw. farmakoterapii).
Recepta jest wystawiana w postaci elektronicznej albo papierowej, przy czym podstawowa postacią jest postać elektroniczna.
Recepta w postaci papierowej może być wystawiona tylko w przypadku:
- braku dostępu do systemu teleinformatycznego,
- recepty transgranicznej, jeżeli państwo realizacji nie realizuje recept transgranicznych w postaci elektronicznej lub recepta transgraniczna przeznaczona jest dla osoby małoletniej,
- recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości,
- recepty wystawianej przez lekarza albo pielęgniarkę i położną z prawem do wykonywania zawodu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.
Od kogo możesz otrzymać receptę
Receptę wystawić może każda uprawniona do tego osoba, czyli taka, w stosunku do której dana ustawa przewiduje prawo wystawiania recept. Może to być w szczególności
- lekarz, lekarz dentysta
- felczer (starszy felczer)
- farmaceuta
- pielęgniarka, położna,
przy czym tylko lekarz ma prawo wystawić receptę na dowolny lek.
Pielęgniarka i położna posiada taką możliwość tylko w przypadku, jeżeli działa na podstawie zlecenia lekarza w przypadku kontynuacji leczenia. W pozostałych sytuacjach pielęgniarka lub położna może (samodzielnie, tzn. bez zlecenia lekarza przepisać jedynie lek zawierający w składzie ściśle określone substancje czynne określone w dedykowanym wykazie.
Felczer z kolei może wystawić receptę na większość leków, ale może tego zrobić na leki zawierające większość środków odurzających lub substancji psychotropowych, lub zawierających substancje bardzo silnie działające.
Z kolei farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną na dowolny rodzaj leku, ale tylko pod warunkiem, że jest to podyktowane zagrożeniem zdrowia pacjenta, albo jeżeli wystawia receptę farmaceutyczną na szczepionkę do przeprowadzania szczepienia ochronnego przeciw grypie w aptece ogólnodostępnej.
Szczególnym rodzajem recepty jest recepta na leki refundowane.
Ile masz czasu na realizację recepty
Musisz zrealizować receptę:
- w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji ,,od dnia'', a w przypadku recepty w postaci elektronicznej oznaczonej jako „roczna” – w ciągu 365 dni;; przy czym przy recepcie na środek odurzający lub substancję psychotropową nie ma możliwości jej wystawienia z odroczonym terminem realizacji „od dnia” (termin 30 dni od wyłącznie daty wystawienia jest sztywny);
- w ciągu 7 dni od daty jej wystawienia lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji „od dnia”, jeśli została określona na recepcie w przypadku antybiotyków w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i pozajelitowego (tzw. parenteralnego),
- w ciągu 120 dni od daty jej wystawienia w przypadku:
- leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych sprowadzanych z zagranicy oraz
- leków immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.
W przypadku recepty w postaci elektronicznej termin jej realizacji jest liczony oddzielnie dla każdego z leków.
W przypadku realizacji recepty elektronicznej po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji ,,od dnia'', recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji ,,od dnia''.
Pamiętaj! Od dnia realizacji recepty możesz otrzymać maksymalnie ilość leku niezbędną do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.
W przypadku gdy na recepcie przepisano ilość leku większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość możesz otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizowałeś receptę.
Ile leków możesz mieć przepisanych na jednej recepcie
Na jednej recepcie możesz mieć do 5 różnych produktów, takich jak:
- gotowe leki,
- środki spożywcze,
- wyroby medyczne,
lub podwójną ilość leku recepturowego.
Uwaga: Jeśli lek zawiera środki odurzające lub substancje psychotropowe, możesz mieć na jednej recepcie tylko jeden taki produkt.
Ile recept możesz otrzymać podczas jednej wizyty
-
U lekarza, lekarza dentysty, felczera, starszego felczera:
- na ilość odpowiadającą maksymalnie 360 dniom stosowania (a w przypadku recepty w postaci papierowej maksymalnie 120 dniom),
- podwójną ilość leku recepturowego.
Pamiętaj: W przypadku leków, które są maścią, kremem, mazidłem, pastą albo żelem do stosowania na skórę, lekarz może przepisać ci dziesięciokrotną ilość leku recepturowego na maksymalnie 120 dni stosowania.
Jeśli lek zawiera środki odurzające lub substancje psychotropowe, recepta na ten lek może zostać wystawiona tylko w postaci elektronicznej i tylko w ilości odpowiadającej maksymalnie 90 dniom stosowania.
- U pielęgniarki lub położnej:
- na ilość odpowiadającą maksymalnie 180 dniom stosowania (a w przypadku recepty w postaci papierowej maksymalnie 120 dniom),
- na ilość odpowiadającą maksymalnie 60 dniom stosowania – w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
Sposób dawkowania – co musisz wiedzieć
Sposób dawkowania na recepcie jest wskazany, żeby farmaceuta w aptece mógł obliczyć ilość leku, którego potrzebujesz. Jeśli lekarz nie wskaże na recepcie sposobu dawkowania, wskaże go w sposób błędny lub nieczytelny, możesz otrzymać maksymalnie cztery najmniejsze opakowania leku określonego w wykazie leków refundowanych albo dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to podyktowane twoim bezpieczeństwem.
Czy możesz wymienić lek z recepty na tańszy zamiennik
Możesz otrzymać inny lek niż przepisany na recepcie (odpowiednik). Farmaceuta ma obowiązek zaproponować ci tańszy zamiennik, pod warunkiem, że ma on taką samą:
- substancję czynną,
- dawkę i postać farmaceutyczną,
- wskazanie terapeutyczne,
co lek przepisany na recepcie.
Uwaga: osoba wydająca receptę może na niej zastrzec, że możesz otrzymać wyłącznie określony produkt leczniczy. Na twojej recepcie przy wskazanym leku pojawi się wtedy adnotacja „nie zamieniać” lub „NZ”. W takiej sytuacji dopuszcza się wydanie zamiennika jedynie na twoje żądanie lub za twoją zgodą.
Materiały
Wzór recepty.docx 0.20MB
Wzór recepty.pdf 0.10MB
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne Dz.U. 2024 poz. 686
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept Dz.U. 2023 poz. 487
Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje Dz.U. 2024 poz. 373
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.01.2025 16:08 Jarosław Rybarczyk
- Pierwsza publikacja:
- 19.12.2017 14:17 Rafał Babraj