Skorzystaj z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej
06.04.2022
Lekarz stwierdził, że powinieneś skorzystać z leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej? Sprawdź, jak to zrobić.
Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego
Możesz skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, jeśli otrzymasz skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Lekarz, który kwalifikuje cię do leczenia uzdrowiskowego lub na rehabilitację uzdrowiskową, bierze pod uwagę:
- twój stan zdrowia,
- możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych,
- przebieg choroby, która jest wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach kierunków leczniczych uzdrowisk,
- efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej (jeżeli korzystałeś z tej formy leczenia lub rehabilitacji),
- twoją zdolność do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim,
- brak przeciwskazań do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, którymi są:
- stan, w którym leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie twojego stanu zdrowia;
- choroba zakaźna w fazie ostrej;
- ciąża i połóg;
- czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem: 5 lat w przypadku czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki lub 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii – z wyłączeniem leczenia hormonalnego.
Co zrobić
- Zgłoś się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
- Lekarz – na podstawie wywiadu i wyników badań – może wystawić skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
- Złóż skierowanie w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, który jest właściwy dla twojego miejsca zamieszkania – możesz je wysłać pocztą lub złożyć osobiście, twoje skierowanie może tam wysłać również lekarz, który ci je wystawił. Skierowanie musi być złożone do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia – po upływie tego okresu skierowanie straci ważność.
- Skierowanie jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. Jeśli są braki formalne (np. nie ma pieczątki przychodni), NFZ prosi o ich uzupełnienie.
- Skierowanie trafia do lekarza specjalisty w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość.
- Jeżeli specjalista stwierdza przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia – nie potwierdza skierowania zawiadamiając cię o tym, że skierowanie nie zostało potwierdzone. Zwracane jest ono wtedy lekarzowi, który je wystawił wraz z pisemnym uzasadnieniem odmowy. Na niepotwierdzenie skierowania przez oddział wojewódzki NFZ nie przysługuje odwołanie.
- Jeśli twoje skierowanie zostanie zaaprobowane, jednak nie zostanie potwierdzone ze względu na brak wolnych miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, NFZ umieści je w dokumentacji, a ty zostaniesz wpisany na listę oczekujących. O zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego zostaniesz poinformowany listownie, a wysłane do ciebie przez NFZ pismo będzie zawierać informację o numerze pod jakim zostało zarejestrowane skierowanie, wyznaczonym profilu leczenia oraz przewidywanym czasie oczekiwania na realizację skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
- Gdy realizacja skierowania będzie możliwa, oddział NFZ potwierdzi twoje skierowanie i najpóźniej 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia doręczy ci potwierdzone skierowanie ze wskazaniem rodzaju, miejsca oraz czasu trwania leczenia uzdrowiskowego.
Ile będziesz czekać
- NFZ ma 30 dni na rozpatrzenie twojego skierowania od dnia jego wpłynięcia do oddziału Funduszu. Ten termin może się przedłużyć o 14 dni ze względów proceduralnych.
- Jeśli twoje skierowanie zostanie zakwalifikowane do leczenia uzdrowiskowego, będzie potwierdzone zgodnie z obowiązującą kolejnością na liście świadczeniobiorców. Twoje miejsce na liście oczekujących świadczeniobiorców jest wyznaczone przez datę wpływu skierowania do oddziału Funduszu.
- Czas oczekiwania na realizację skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest różny dla poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ i zależy od czynników takich jak:
- wysokość środków przeznaczonych przez oddział wojewódzki NFZ na leczenie uzdrowiskowe (środki podzielone są na poszczególne rodzaje świadczeń adekwatnie do potrzeb zdrowotnych świadczeniobiorców z danego obszaru);
- ilość miejsc w uzdrowiskach zakontraktowanych przez oddział wojewódzki NFZ na dany rok;
- liczba złożonych skierowań oczekujących w kolejce na potwierdzenie.
- Aby przyspieszyć realizację leczenia uzdrowiskowego, możesz skorzystać z tzw. zwrotów, czyli potwierdzonych skierowań, z których z różnych przyczyn nie mogli skorzystać inni pacjenci, z terminem rozpoczęcia leczenia zwykle krótszym niż 14 dni.
Jeśli jesteś dorosłym pacjentem, możesz skorzystać z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Powyższe zalecenie jest oparte na badaniach klinicznych prowadzonych w dziedzinie balneologii, które potwierdziły, iż w większości przypadków efekty bodźcowego leczenia uzdrowiskowego utrzymują się przez okres 18 miesięcy.
W sytuacji, gdy kolejny raz korzystasz z leczenia uzdrowiskowego, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego może ci wystawić skierowanie na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne albo uzdrowiskową rehabilitację dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym, jeżeli upłynęło co najmniej 12 miesięcy od dnia zakończenia ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
Przeglądarka skierowań
Jeżeli twoje skierowanie na leczenie uzdrowiskowe trafiło do Narodowego Funduszu Zdrowia, możesz na bieżąco śledzić, na jakim etapie jest jego realizacja.
Ile zapłacisz
We własnym zakresie pokryjesz:
- koszty podróży do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego i z powrotem;
- częściowe koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym;
- opłatę uzdrowiskową – maksymalnie 4,83 zł za dzień (wysokość opłaty jest zmienna).
Kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym dla dzieci i sanatorium uzdrowiskowym nie ponoszą:
- dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat, a jeżeli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat;
- dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku;
- dzieci uprawnione do renty rodzinnej.
W przypadku uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką osoby dorosłej, NFZ nie ponosi kosztów pobytu opiekuna. Opiekun ponosi pełną odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowisku, według stawek określonych przez daną placówkę.
Wcześniejsze przyjazdy do sanatorium, spóźnienia oraz wcześniejsze wyjazdy z sanatorium nie są regulowane przepisami oraz umową zawartą przez NFZ ze świadczeniodawcą. Fundusz płaci jedynie za osobodni faktycznie zrealizowane przez świadczeniobiorcę. Świadczeniodawca może obciążyć kuracjusza opłatą za skrócenie pobytu, pokrywającą koszty poniesione przez świadczeniodawcę z tytułu zabezpieczenia pacjentowi pobytu przez cały okres trwania turnusu. Wysokość opłaty pobieranej za tzw. pustostany jest ustalana indywidulanie przez każdego świadczeniodawcę i NFZ nie zajmuje stanowiska w tym zakresie.
Warunki zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym różnią się w zależności od standardu pokoju
POZIOM I:
- pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym,
- pokój jednoosobowy w studiu;
POZIOM II:
- pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego;
POZIOM III:
- pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym,
- pokój dwuosobowy w studiu;
POZIOM IV:
- pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego;
POZIOM V:
- pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym,
- pokój wieloosobowy w studiu;
POZIOM VI:
- pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego.
NFZ nie zabezpiecza pacjentom pobytu w pokojach jednoosobowych oraz nie gwarantuje pokojów dwuosobowych dla małżeństw.
Fundusz nie pośredniczy w rezerwacji określonego rodzaju pokoju. Warunki zakwaterowania uzgadnia się bezpośrednio z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, a wyboru standardu pokoju dokonuje biorąc pod uwagę aktualne możliwości świadczeniodawcy.
Ile czasu trwa leczenie uzdrowiskowe
- 27 dni trwa uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat;
- 21 dni trwa:
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 7 do 18 lat,
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych,
- uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych,
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych;
- 28 dni trwa uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym i sanatorium uzdrowiskowym;
- od 6 do 18 dni trwa uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dzieci i dorosłych.
Warto wiedzieć
- Leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem uzupełniającym i nie musi odbywać się w trybie pilnym.
- Nie każdy pobyt w szpitalu jest automatycznie wskazaniem do uzdrowiskowego leczenia szpitalnego.
- NFZ nie ma obowiązku zapewnienia wspólnego wyjazdu małżonkom i innym osobom chcącym wspólnie realizować świadczenia w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe, tzn. w tym samym terminie i do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego.
- NFZ nie zapewnia kierowania świadczeniobiorców do wybranych przez nich uzdrowisk. Propozycja lekarza kierującego na leczenie uzdrowiskowe nie jest wiążąca dla Funduszu. Ostateczną decyzję co do miejsca leczenia uzdrowiskowego podejmuje lekarz orzecznik zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ, który wyznacza zakład lecznictwa uzdrowiskowego specjalizujący się w leczeniu schorzenia zasadniczego będącego podstawą wystawienia skierowania.
- NFZ nie kieruje ubezpieczonych na wybrane przez nich terminy. Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone przez cały rok, a wyniki leczenia nie zależą od pory roku.
- NFZ opiera się o zasadę równego traktowania obywateli, co oznacza brak preferencji grup zawodowych (w tym nauczycieli) pod względem wyznaczania terminów leczenia uzdrowiskowego.
- Realizacja skierowania w dogodnym dla każdego świadczeniobiorcy terminie i miejscu jest możliwa w zakresie leczenia ambulatoryjnego lub terminu z tzw. zwrotów skierowań.
- Każda pisemna prośba dotycząca zmiany miejsca lub terminu leczenia uzdrowiskowego może zostać potraktowana jako rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego. Oddział Funduszu uznaje rezygnację za zasadną w udokumentowanych przypadkach, w szczególności gdy ich powodem jest nagły wypadek losowy lub choroba świadczeniobiorcy (np. pobyt w szpitalu) i wówczas wyznacza nowy termin realizacji skierowania w ramach możliwości oddziału. Jeśli rezygnacja nie zostanie uznana za zasadną, skierowanie jest odsyłane do lekarza kierującego na leczenie.
Materiały
Weź skierowanie.pdfweź_skierowanie.pdf 0.21MB Sprawdź koszty wyżywienia i zakwaterowania ponoszone przez pacjenta w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu
sprawdź_koszty_wyżywienia_i_zakwaterowania_ponoszone_przez_pacjenta_w_sanatorium_uzdrowiskowym_za_jeden_dzień_pobytu.pdf 0.12MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.04.2022 18:29 Katarzyna Kubicka-Żach
- Pierwsza publikacja:
- 24.07.2019 12:29 Mateusz Klimczak