Specjalizacja w dziedzinie alergologii
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów wprowadziły nowy, modułowy system specjalizacji lekarskich. Umożliwia on lekarzom uzyskiwanie tytułu specjalisty w krótszym czasie. Szkolenie specjalizacyjne w dotychczas szczegółowej dziedzinie medycyny, jaką była m.in. specjalizacja w dziedzinie alergologii, może odbywać także lekarz bez specjalizacji – bezpośrednio po stażu podyplomowym. Dzięki temu specjalizację z alergologii można zrobić o 3 lata szybciej.
Szkolenie w systemie modułowym obejmuje lekarzy, którzy zakwalifikowali się do odbywania szkolenia specjalizacyjnego od postępowania w terminie 1-31 października 2014 r.
W tym systemie o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie alergologii może się ubiegać lekarz nieposiadający żadnej specjalizacji, zatem nie ma już przeszkód w uzyskaniu rezydentury w ww. dziedzinie.
Specjalizacja ta w modułowym systemie specjalizacji lekarskich trwa 5 lat (3-letni moduł podstawowy w zakresie chorób wewnętrznych oraz 2-letni moduł specjalistyczny w zakresie alergologii).
Specjalizację w dziedzinie alergologii mogą również odbywać lekarze którzy posiadają specjalizację I stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych lub pediatrii, specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób płuc, chorób wewnętrznych, dermatologii i wenerologii, otolaryngologii, otorynolaryngologii lub pediatrii, a także zrealizowany i zaliczony moduł podstawowy w zakresie otorynolaryngologii lub pediatrii, odbyty w ramach innej specjalizacji. Dla ww. lekarzy zostały opracowane odpowiednie wersje programów specjalizacji, krótsze niż dla lekarzy bez specjalizacji – trwają one 2 lata.
- Ostatnia modyfikacja:
- 27.10.2017 13:26 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska