W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie minister zdrowia z organizacjami kobiecymi

31.01.2024

Minister zdrowia Izabela Leszczyna wraz z wicemarszałek Sejmu Moniką Wielichowską i minister ds. równości Katarzyną Kotulą spotkały się z przedstawicielkami organizacji kobiecych, aby porozmawiać o pakiecie działań rządowych, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne kobiet.

spotkanie minister zdrowia z organizacjami kobiecymi

„Dziękuję, że walczyłyście o nasze prawa. Cały szereg naszych i waszych postulatów uda się zrealizować” – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Minister omówiła najważniejsze propozycje rozwiązań, które mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kobiet oraz respektowanie ich praw. To katalog działań z zakresu: programu in vitro, onkopłodności, badań prenatalnych, wytycznych dotyczących terminacji ciąży, antykoncepcji awaryjnej, edukacji zdrowotnej, w tym seksualnej, szczepień przeciw HPV, opieki okołoporodowej.

Minister Katarzyna Kotula stwierdziła, że w tej chwili najważniejsze jest podjęcie działań dotyczących wykreślenia z kodeksu karnego art. 152, który dotyczy karania osób trzecich za pomoc w terminacji ciąży. O tym, jak jest to istotne, mówiły też przedstawicielki NGO.

Monika Wielichowska, wicemarszałek Sejmu, przedstawiła plan prac w tym zakresie. Prezydium Sejmu rozmawiało o powołaniu speckomisji, która będzie pracować nad trzema projektami. Podkreślała też znaczenie wymiaru edukacyjnego w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet.

Przedstawicielki organizacji pozarządowych również zwracały uwagę na bezpieczeństwo kobiet, ich najbliższych, ale też na swobodę w pracy lekarzy. Mówiły o problemach systemowych związanych z terminacją ciąży. Zwracały uwagę, że nie tylko prawo trzeba zmieniać, ale też bardzo często mentalność personelu medycznego.

Dużo uwagi poświęcono opiece okołoporodowej. Pomimo zagwarantowanych przepisami praw, nie są one realizowane. Jako przykład podano znieczulenie zewnątrzoponowe. Prawo do niego ma każda rodząca kobieta, ale często słyszy odmowę ze względu na brak anestezjologa.    

Przekazano też postulaty dotyczące zorganizowania systemu wsparcia dla osób, które doznały przemocy seksualnej. Jak podkreślała przedstawicielka Feminoteki, w tym momencie brakuje standardów i jednolitych wytycznych postępowania, także dla służb medycznych.

Reprezentantka Fundacji Rak & Roll wyraziła zadowolenie, że programem in vitro objęci będą onkopacjenci. Podkreślała, że dla wielu z nich, myśl o zastaniu rodzicem jest motywacją do walki z chorobą.

O sytuacji położnych mówiła z kolei przedstawicielka Fundacji Rodzić po ludzku.

Pani z Fundacji Dajemy Dzieciom Nadzieję zwracała uwagę na depresję poporodową. Dla wielu kobiet poród jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Zaznaczyła, że w Polsce nie działa tak jak powinna opieka laktacyjna nad kobietą.

W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki organizacji: Kongres Kobiet, Ogólnopolska Sieć Rad Kobiet, Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Fundacja Damy Radę, Feminoteka, Federa, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Nasz Bocian, Fundacja Rack & Roll, Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacja OmeaLife, Stowarzyszenie Niebieski motyl, Fundacja dajemy Dzieciom Siłę, Alivia Onkofundacja. 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}