W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 2017

31.05.2017

Tegoroczne obchody Światowego Dnia bez Tytoniu odbywają się pod hasłem „Tytoń zagrożeniem dla rozwoju”.

Już od lat staramy się ograniczać liczbę palących Polaków. W latach 80. odsetek osób palących wyroby tytoniowe w naszym kraju był największy w Europie (42%). Podjęliśmy wówczas walkę z tym groźnym nałogiem. W ciągu ostatnich 20 lat te działania przyniosły zadowalające efekty – w 2015 r. odnotowaliśmy spadek palenia do 24%. Jednak nie spoczywamy na laurach – dopełniamy wszelkich starań, aby ograniczyć spożycie wyrobów tytoniowych w Polsce. Jako jedni z pierwszych w Europie rozpoczęliśmy walkę z e-papierosami i innymi tzw. nowymi produktami tytoniowymi.

Dyrektywa antytytoniowa

Dzięki wdrożeniu do prawa krajowego przepisów dyrektywy antytytoniowej Polska zrobiła duży krok naprzód w walce z epidemią palenia tytoniu i chorobami odtytoniowymi. Tegoroczny „Światowy Dzień bez Tytoniu” zbiega się z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego stosowania przepisów, które wprowadziła.

Najważniejsze zmiany

  • Na paczkach papierosów widnieją nowe, mieszane (obrazek i tekst) ostrzeżenia zdrowotne. Zajmują one 65% zewnętrznego obszaru opakowania. Zdjęcia przedstawiają konsekwencje zdrowotne palenia tytoniu i będą aktualizowane co roku.
  • Do obrotu nie można już wprowadzać papierosów o charakterystycznym aromacie (wyjątek: koniec okresu przejściowego dla papierosów mentolowych to 2020 r.) – dzięki temu papierosy przestaną się kojarzyć ze smakowymi dodatkami, będą mniej atrakcyjne dla kobiet, dzieci i młodzieży.
  • Zakazaliśmy reklamy e-papierosów i pojemników zapasowych.
  • Producentów i importerów papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych obowiązują odpowiednie wymagania techniczne – to zapewnia bezpieczeństwo tych produktów, np. zabezpieczenie przed wyciekiem nikotyny z produktu.
  • Zakazaliśmy sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych na odległość (np. przez internet).
  • Zakazaliśmy sprzedaży papierosów elektronicznych młodzieży poniżej 18 roku życia – w celu ochrony życia i zdrowia dzieci i młodzieży.
  • Wprowadziliśmy zakaz palenia papierosów elektronicznych w miejscach publicznych – analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia wyrobów tytoniowych.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN) funkcjonuje Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Jest ona jednym z elementów realizacji zadania pn. „Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów”.

Poradnia jest przeznaczona dla osób, uzależnionych od tytoniu. Dzięki niej mogą otrzymać odpowiednie wsparcie w walce z nałogiem.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym jest placówką ogólnopolską. Pełni funkcję specjalistycznego telefonu zaufania dla osób, które chcą rzucić palenie i poszukują ku temu odpowiedniej motywacji, a także dla innych osób, które stykają się z problemem palenia tytoniu.

W poradni możesz dowiedzieć się, jakie metody pomagają w walce z uzależnieniem od tytoniu, oraz poznać sposoby pomocne w utrzymaniu abstynencji nikotynowej.

Szczegóły dotyczące poradni znajdują się na stronie internetowej Jak rzucić palenie.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108

Plany na przyszłość

Chcemy całkowicie zwalczyć występowanie chorób odtytoniowych poprzez wyeliminowanie palenia –zwykłych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych.

Radykalne działania w tym kierunku podjęła Finlandia. Jest to pierwszy kraj na świecie, który zapowiedział, że będzie całkowicie wolny od tytoniu w roku 2030 (tzw. „Endgame”).

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.01.2018 11:16 Rafał Babraj
Pierwsza publikacja:
26.01.2018 11:16 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}