W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

28.05.2016

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego.

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się postępującym i/lub nawrotowym przebiegiem związanym z występowaniem rozsianych ognisk demielinizacji.

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje 40 – 60 tys. osób.

Opieka nad chorym na SM jest złożona i często wymaga współpracy neurologa z innymi specjalistami.

Terapia obejmuje:

  • leczenie objawowe, łagodzące objawy choroby;
  • leczenie rzutów choroby, łagodzące ich następstwa;
  • leczenie modyfikujące naturalny przebieg choroby.

Refundacja

Na podstawie obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pacjenci ze stwardnieniem rozsianym mogą być leczeni w ramach następujących programów lekowych:

  1. Leczenie stwardnienia rozsianego, w ramach którego finansowany jest:
  • interferon β
  • octan glatirameru
  1. Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu leczenia lekami terapii pierwszego rzutu lub w szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego, w ramach którego finansowany jest:
  • fingolimod
  • natalizumab

Świadczenia gwarantowane

Zgodnie z rekomendacją prezesa AOTMiT w nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej planowane jest włączenie stwardnienia rozsianego do wykazu chorób, w których udzielane są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Dzięki temu pacjenci, którzy spełnią wymagane kryteria kliniczne uwzględniające stopień ciężkości i stan zaawansowania schorzenia, będą mieli dostęp do tych świadczeń.

Obecnie trwają końcowe prace nad dookreśleniem kryteriów kwalifikacji, zgodnych z opinią konsultanta krajowego oraz rekomendacją prezesa AOTMiT.

Rekomendacja nr 27/2015 z dnia 30 marca 2015 r. dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.01.2018 11:31 Rafał Babraj
Pierwsza publikacja:
26.01.2018 11:31 Rafał Babraj
{"register":{"columns":[]}}