Szkolenia w zakresie cyfryzacji dokumentacji medycznej w profilaktycznej opiece zdrowotnej nad uczniami
Departament Równości w Zdrowiu w Ministerstwie Zdrowia w imieniu własnym oraz Partnera - Centrum e-Zdrowia realizuje projekt nr FERS.01.13-IP.07-0003/24 pn. Szkolenia w zakresie cyfryzacji dokumentacji medycznej w profilaktycznej opiece zdrowotnej nad uczniami w ramach Działania FERS.01.13 Umiejętności w sektorze zdrowia programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Decyzję o dofinansowaniu projektu podpisano dnia 11 września 2024 r.
Jakie działania będą realizowane w projekcie?
Projekt polega na przeprowadzeniu szkoleń dla osób realizujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkołach, przede wszystkim dla pielęgniarek środowiska nauczania i wychowania oraz higienistek szkolnych. Przedmiotem szkolenia będzie nabywanie lub doskonalenie umiejętności korzystania z funkcjonalności Aplikacji Usługodawców i Aptek, niezbędnych do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, która od września 2027 r. zastąpi całkowicie papierową dokumentację medyczną ucznia. Szkolenia, prowadzone w okresie poprzedzającym wejście w życie tej zmiany, umożliwią podmiotom realizującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkołach uzyskanie wsparcia w przygotowaniu się i dostosowaniu do nowych regulacji.
Do kogo skierowany jest projekt?
Uczestnikami szkoleń będą pielęgniarki i higienistki szkolne, a także pielęgniarki, które posiadają wymagane kwalifikacje, ale obecnie nie pracują w szkole. Dopuszcza się udział lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej , którzy współpracują z pielęgniarką/higienistką szkolną i wypełniają dokumentację medyczną ucznia.
Jaki jest cel projektu?
Zwiększanie kompetencji cyfrowych osób sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkołach przez nabywanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.
Jakich efektów sie spodziewamy?
Oczekiwanym rezultatem szkoleń będzie nabywanie lub doskonalenie umiejętności korzystania z funkcjonalności Aplikacji Usługodawców i Aptek, niezbędnych do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, która od września 2027 r. zastąpi całkowicie papierową dokumentację medyczną ucznia.
Całkowita wartość projektu wynosi - 8 464 592,40 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich - 6 984 981,64 zł
Kontakt:
e-mail: dep-rz@mz.gov.pl
tel. 22 530 03 18
Informacja o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON)
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu „Szkolenia w zakresie cyfryzacji dokumentacji medycznej w profilaktycznej opiece zdrowotnej nad uczniami” lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON).
Kto może zgłosić?
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów grantowych FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów grantowych lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu Funduszy Europejskich oraz stowarzyszenia i fundacje.
Jak złożyć zgłoszenie?
Zgłoszenie można składać za pomocą:
- poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Zdrowia.
KPON ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2006 r., a weszła w życie w 2008 roku. Polska ratyfikowała Konwencję w 2012 roku.
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE