Szpital przyjazny dziecku
Inicjatywa szpitala przyjaznego dziecku powstała, aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie. Powołały ją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Szpitale, które są odznaczone tym tytułem, przestrzegają przyjętych zasad udanego karmienia piersią, czyli tzw. 10 kroków.
Kto przyznaje tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku”?
W Polsce tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku” nadaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Został on powołany w 1992 r. przy współudziale Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Polskiego Komitetu UNICEF oraz Instytutu Matki i Dziecka. Obecnie w Polsce jest 90 szpitali odznaczonych tym tytułem.
Opieka nad kobietami
Wdrożenie systemu opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu opisanego w tzw. 10 krokach wiąże się ze zmianą organizacji pracy oddziału położniczo-noworodkowego. To wymaga przeszkolenia personelu, który musi zmienić wiele dotychczas stosowanych procedur. Dzięki temu kobiety, szczególnie matki karmiące, mają zagwarantowaną opiekę medyczną najwyższej jakości – zgodnie z zaleceniami WHO.
W szpitalach przyjaznych dziecku jest przestrzegany Międzynarodowy kodeks marketingu produktów zastępujących mleko kobiece – na ich terenie obowiązuje zakaz reklamy mieszanek mlekozastępczych oraz akcesoriów do sztucznego karmienia. Każda z tych placówek jest porównywalna do odznaczonych szpitali z całego świata.
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.11.2017 14:50 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska