Szpital z Gdyni z nowymi możliwościami w walce z COVID-19. Pomogły środki z Funduszy Europejskich
08.07.2020
W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni powstała nowoczesna Pracownia Tomografii Komputerowej. Nowy sprzęt trafił tam dzięki środkom unijnym Ministerstwa Zdrowia, przeznaczonym na walkę z Covid-19. Koszt nowej inwestycji to ponad 3,2 mln zł.
– Dzięki nowemu sprzętowi będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej badań, a tym samym jeszcze lepiej służyć mieszkańcom nie tylko Gdyni, ale i całego Pomorza – ocenił prof. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum.
Gdyński szpital wzbogacił się o drugi specjalistyczny aparat do tomografii komputerowej. Nowy sprzęt będzie wykorzystywany głównie przy diagnostyce Covid-19, ale także w leczeniu innych schorzeń. Tomograf jest bezpieczny również w badaniach pediatrycznych. To szczególnie istotne zwłaszcza w obliczu obecnej epidemii, które wpłynęła na dostępność do świadczeń.
– Jest to nowoczesny aparat TK, wielorzędowy, 124-warstwowy, który umożliwia doskonałą diagnostykę wszystkich struktur anatomicznych, ale także tych najbardziej wymagających, np. badania tk serca czy tętnic wieńcowych. Aparat ten umożliwia wykonywanie badań z niewielką dawką promieniowania, co jest niezwykle istotne u pacjentów pediatrycznych – poinformowała prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.
Ministerstwo Zdrowia dzięki możliwościom, jakie daje przyjęta specustawa funduszowa i przeznaczonym na to środkom, zareagowało na potrzeby spowodowane pandemią. W ramach Funduszowego Pakietu Antykryzysowego przeznaczamy środki na ochronę zdrowia personelu i pacjentów i sprzęt do ochrony przed zakażeniami.
Dodatkowo przekazaliśmy także środki na projekt, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19.