Trwa konkurs na opracowanie Informatora skierowanego do kobiet w okresie ciąży, dotyczącego organizacji opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, praw pacjenta i przysługujących świadczeń zdrowotnych
21.12.2022
15 grudnia 2022 r. na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zostało opublikowane ogłoszenie konkursowe na realizację zadania pn. „Upowszechnianie rozwiązań systemowych w zakresie zdrowia prokreacyjnego, w tym w opiece prekoncepcyjnej i okołoporodowej” w ramach zadania nr 2 celu operacyjnego nr 5 Wyzwania demograficzne, Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.
Objęcie, możliwie jak najszybsze, opieką zdrowotną kobiety w ciąży jest bardzo ważne dla dalszego przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. poz. 1756, z późn. zm.). Standard wyznacza sposób organizacji opieki zdrowotnej w podmiotach wykonujących działalność leczniczą udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki okołoporodowej, tj. w przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. Szczególne miejsce zajmują w nim przepisy dotyczące organizacji edukacji przedporodowej, wsparcia karmienia piersią, łagodzenia bólu porodowego, a także zasad pracy personelu w przypadkach szczególnie trudnych dla kobiet i ich rodzin, takich jak poronienie, urodzenie martwego lub ciężko chorego dziecka.
Głównym celem realizacji zadania jest wyposażenie kobiet w okresie ciąży w wiedzę o organizacji opieki okołoporodowej oraz o przysługujących im prawach w tym szczególnym okresie, co pozwoli wpłynąć na lepszą jakość tej opieki i obniżenie wskaźnika umieralności okołoporodowej.
Przedmiot konkursu
Przedmiotem konkursu jest wybór realizatora, którego zadaniem w latach 2023-2025 będzie:
- Opracowanie Informatora skierowanego do kobiet w okresie ciąży, dotyczącego organizacji opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem, praw pacjenta i przysługujących świadczeń zdrowotnych w tym okresie na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. poz. 1756, z późn. zm.).
- Przeprowadzenie działań promujących opracowany Informator.
- Zapewnienia wydruku i dystrybucji Informatora do świadczeniodawców posiadających umowę zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie specjalistycznych porad w zakresie położnictwa i ginekologii (AOS) oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w celu przekazania Informatora położnym podstawowej opieki zdrowotnej (w 2023 r.: 160 tys. i 2024-2025 r.: 185 tys. rocznie, a minimalna roczna liczba świadczeniodawców, do których zostanie przekazany Informator nie może być mniejsza niż 1000).
Na realizację zadania w latach 2023-2025 planuje przeznaczyć się środki publiczne w maksymalnej wysokości 2 220 000 zł.
W jaki sposób złożyć ofertę
Postępowanie jest prowadzone za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI) znajdującej się pod adresem https://e-inwestycje.mz.gov.pl. Dostęp do POPI wymaga założenia konta i zalogowania się za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Do złożenia wniosku aplikacyjnego jest konieczne posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Podmioty zainteresowane uzyskaniem dofinansowania mają czas na przygotowanie i złożenie oferty do 16 stycznia 2023 r. do godz. 16:00.
Zachęcamy do bieżącego zapoznawania się z ogłoszeniami dotyczącymi Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, publikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.