Uzyskaj decyzję Ministra Zdrowia uznającą czas wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z odbyciem stażu podyplomowego (dot. lekarza/lekarza dentysty wykonującego zawód na podstawie prawa wykonywania zawodu na określony zakres, czas i miejsce oraz warunkowego prawa wykonywania zawodu)
Informujemy, że zgodnie z art. 7 ust. 1d ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, od 25 października 2024 r., lekarzowi albo lekarzowi dentyście, który wykonywał zawód na podstawie prawa wykonywania zawodu, o którym mowa w ust. 2e lub 13 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Minister Zdrowia może uznać, w drodze decyzji, czas wykonywania przez niego zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z odbyciem stażu podyplomowego, jeżeli:
- przez łącznie 2 lata wykonywał zawód lekarza albo lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w łącznym wymiarze czasu odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu w podmiocie leczniczym, który udzielał w tym czasie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- uzyskał pozytywną opinię kierownika podmiotu leczniczego, o którym mowa w pkt 1, w którym wykonywał zawód odpowiednio lekarza albo lekarza dentysty w wymiarze odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu minimum przez 12 miesięcy.
UWAGA:
- Wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty w wymiarze odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu minimum przez 12 miesięcy dot. jednego podmiotu leczniczego, zatem wykonywanie ww. zawodu w wymiarze krótszym niż 12 miesięcy w jednym podmiocie lub w kilku podmiotach równocześnie nie jest równoznaczne ze spełnieniem warunków uznania stażu.
- Do okresu wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty nie wlicza się okresu korzystania z:
- Zasiłku chorobowego.
- Świadczenia rehabilitacyjnego.
- Zasiłku wyrównawczego.
- Zasiłku macierzyńskiego.
- Zasiłku opiekuńczego.
- Urlopu bezpłatnego.
- Urlopu ojcowskiego.
- Urlopu wychowawczego.
- Wynagrodzenia chorobowego.
Kto może skorzystać?
Lekarz/lekarz dentysta, który:
- posiada lub posiadał prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia lub
- posiada lub posiadał warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty lub
- posiada lub posiadał numer odpowiadający cechom przypisanym do numeru prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty.
Jak załatwić sprawę?
Sprawę możesz załatwić w urzędzie, przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) lub listownie. Pamiętaj! Dokumenty przesyłane ePUAP muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym lub podpisem zaufanym. Szczegóły znajdziesz w sekcji „Co zrobić?”.
Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek możesz złożyć najwcześniej 25 października 2024 r.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek możesz wysłać pocztą na adres:
Ministerstwo Zdrowia
Departament Rozwoju Kadr Medycznych
ul. Miodowa 15
00-952 Warszawa
złożyć osobiście w Biurze Podawczym Ministerstwa Zdrowia (adres ten sam)
lub przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą: /8tk37sxx6h/SkrytkaESP
Co zrobić?
- Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji „Co przygotować?”.
- Uzupełnij i podpisz wniosek (wzór dostępny poniżej - załącznik nr 1), dołącz do niego potrzebne dokumenty.
- Zanieś je osobiście do Ministerstwa Zdrowia, wyślij ePUAP albo pocztą. Adresy znajdziesz w sekcji „Gdzie złożyć wniosek?”
- Czekaj na decyzję MZ. Szczegóły znajdziesz w sekcji „Ile będziesz czekać?”.
Ile zapłacisz?
Usługa jest bezpłatna.
Co przygotować?
- Wniosek (wzór dostępny poniżej - załącznik nr 1).
- Zaświadczenie i oświadczenie podmiotu leczniczego potwierdzające wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty w Polsce (wzór dostępny poniżej – załącznik nr 2).
- Opinia kierownika podmiotu leczniczego, w którym był wykonywany zawód odpowiednio lekarza albo lekarza dentysty w wymiarze odpowiadającym co najmniej równoważnikowi jednego etatu minimum przez 12 miesięcy (wzór dostępny poniżej – załącznik nr 3).
- Zaświadczenie o absencjach (wzór dostępny poniżej – załącznik nr 4). W przypadku braku absencji należy dołączyć odpowiednie zaświadczenie.
- Kopię dokumentu prawo wykonywania zawodu lekarza lub prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty. W przypadku osób posiadających numer odpowiadający cechom przypisanym do numeru prawa wykonywania zawodu, aktualne dokumenty potwierdzające toczące się we właściwej okręgowej radzie lekarskiej postępowanie w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu.
- Kopię decyzji Ministra Zdrowia, o której mowa w art. 7 ust. 2b lub 12 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
- Kopię dokumentu tożsamości.
Ile będziesz czekać?
- Minister Zdrowia rozpatrzy Twój wniosek bez zbędnej zwłoki.
- Jeśli Twój wniosek będzie niekompletny, Minister Zdrowia wezwie Cię do jego uzupełnienia w terminie wskazanym w wezwaniu, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
- Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych spowoduje wydłużenie procesu uzyskania decyzji Ministra Zdrowia.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli otrzymasz decyzję negatywną, masz 14 dni na to, żeby złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek wyślij na adres wskazany w sekcji „Gdzie złożyć wniosek?”.
Materiały
Wzór wniosku - załacznik nr 1Wzór_wniosku_-_załacznik_nr_1 .docx 0.02MB Wzór zaświadczenia i oświadczenia - załącznik nr 2
Wzór_zaświadczenia_i_oświadczenia_-_załącznik_nr_2.docx 0.02MB Wzór opinii kierownika podmiotu leczniczego -załącznik nr 3
Wzór_opinii_kierownika_podmiotu_leczniczego_-załącznik_nr_3.docx 0.02MB Wzór zaświadczenia o absencjach - załącznik nr 4
Wzór_zaświadczenia_o_absencjach_-_załącznik_nr_4.docx 0.02MB