W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister zdrowia na otwarciu nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych

04.03.2019

Sekretarz Stanu Józefa Szczurek-Żelazko 1 marca 2019 r. uczestniczyła w uroczystości otwarcia Centrum Symulacji Medycznych, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Już od teraz studenci pielęgniarstwa tej uczelni mogą w praktyce sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu Centrum i doskonale przeszkolonym wykładowcom, studenci będą bardzo dobrze przygotowani do wykonywania zawodu.

Otwarcie Centrum Symulacji Medycznych

- Macie Państwo znakomite możliwości kształcenia kadr medycznych – podkreśliła Minister Szczurek-Żelazko podczas otwarcia. Pamiętam, kiedy kończyłam pielęgniarstwo, zastrzyki domięśniowe wykonywane były na koleżankach z roku. Obecnie sprzęty, jakimi dysponuje Centrum, dają możliwość nauki w najnowocześniejszych warunkach.

Centrum Symulacji Medycznych to nie tylko znakomicie wyposażone sale dydaktyczne wysokiej i niskiej wierności, ale to przede wszystkim specjalistyczna kadra, przygotowująca scenariusze medyczne. - Gratuluję dobrej realizacji projektu, dziękuję partnerom przedsięwzięcia i życzę powodzenia w rozwijaniu nowych możliwości uczelni – mówiła  wiceminister zdrowia.

W uroczystości udział wzięli także: Piotr Ziółkowski - Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektor Uczelni dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PWSZ w Pile,  władze miast i powiatów z regionu, parlamentarzyści, dyrektorzy szpitali oraz naczelne pielęgniarki z jednostek współpracujących z uczelnią. 

Czego nauczą się studenci

Symulację medyczną uważa się za najnowocześniejszą i najlepszą praktyczną naukę zawodu. Studenci pielęgniarstwa będą odtwarzać różne sytuacje kliniczne w warunkach pracowni dydaktycznej. Pomieszczenia w Centrum są bowiem odwzorowaniem prawdziwych szpitalnych sal operacyjnych czy gabinetów zabiegowych.  Manekiny medyczne, które są na wyposażeniu potrafią naśladować objawy i zachowania ludzi. Oddychają, płaczą i  krwawią, jak również potrafią rodzić. Nie odczuwają jednak bólu, a zabiegi można powtarzać wielokrotnie. Studenci zaś bez żadnego ryzyka mogą szlifować swoje umiejętności. Mogą też ćwiczyć skomplikowane i rzadkie przypadki oraz sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w warunkach klinicznych, w bezpiecznym środowisku, gdzie popełnienie błędu nie skrzywdzi pacjenta.

Nowoczesne wyposażenie

Wszystkie pomieszczenia do ćwiczeń są wyposażone w nowoczesne urządzenia i oprogramowanie komputerowe. Dzięki powstaniu Centrum, nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego odbywać się będzie z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy klinicznych w specjalistycznych pracowniach multimedialnych, przypominających oddział szpitalny z użyciem zaawansowanego symulatora pacjenta i tzw. trenażerów, umożliwiających naukę praktyczną.

Ze względu na różny stopień realizmu symulacji studenci mają do dyspozycji specjalistyczne pracownie:

  • 1 sala opieki pielęgniarskiej "wysokiej wierności" z pomieszczeniem kontrolnym i pomieszczeniem do analizy zajęć;
  • 4 sale symulacji "niskiej wierności" – podstawowe pracownie umiejętności pielęgniarskich.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile będzie prowadziła Centrum Symulacji Medycznych we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym w Pile.

Całkowity koszt powstania Centrum to 2 mln 557 tys. zł. Jest ono finansowane w 100% ze środków zewnętrznych, blisko 85 tej kwoty pochodzi z Funduszy Europejskich, resztę stanowi dotacja Ministerstwa Zdrowia.

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.03.2019 14:51 Mateusz Klimczak
Pierwsza publikacja:
04.03.2019 13:43 Mateusz Klimczak
{"register":{"columns":[]}}