W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wprowadzamy operacje przy użyciu robota do publicznego systemu opieki zdrowotnej

08.04.2022

Minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował wprowadzenie operacji przy użyciu robota do publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Szef resortu zdrowia przypomniał, że od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty mają zagwarantowane darmowe leczenie chirurgiczne z użyciem robota.

Minister A. Niedzielski, prof. W. Witkiewicz

- Finansowanie zabiegów chirurgii robotowej to skok technologiczny w polskiej opiece zdrowotnej, wszystkie operacje będą refundowane według specjalnie wyliczonej taryfy – podkreślał Adam Niedzielski podczas konferencji na temat rozwoju i finansowania robotyki w specjalistycznym leczeniu pacjentów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. - Robotyka z jednej strony ułatwia pracę lekarzom, a z drugiej strony gwarantuje pacjentowi świadczenia na najwyższym poziomie - dodał.

Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z początkiem kwietnia.

– Adam Niedzielski jest czwartym ministrem zdrowia, z którym rozmawiałem o refundacji operacji przy użyciu robota i dopiero teraz udało się to zrealizować - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej. – Serdecznie dziękuję panu ministrowi za pomoc w umożliwieniu polskim pacjentom dostępu do tych procedur - dodał.

Leczenie chirurgiczne raka prostaty z użyciem robota mogą przeprowadzać placówki medyczne z oddziałem szpitalnym o profilu urologicznym lub oddziałem o profilu chirurgia onkologiczna, które posiadają blok operacyjny. Ośrodki muszą również udokumentować wykonanie co najmniej 100 operacji usunięcia prostaty z powodu nowotworu rocznie.

– Mamy już 17 ośrodków, które spełniają warunki do finansowania robotyki. Najwięcej, bo 5 w województwie mazowieckim, a 4 w województwie pomorskim – wyliczał minister.

Do końca 2023 roku warunki ma spełnić kolejne 8 placówek, docelowo ma ich być 36.

Robot chirurgiczny pozwala przeprowadzać bardzo precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi. Jego ramiona są wyposażone w narzędzia chirurgiczne, kamerę endoskopową, a sztuczny nadgarstek imituje ruchy ludzkiej ręki.

- Skoro zaczynamy w systemie publicznym finansować tak zaawansowane procedury, to znak, że nasz system opieki zdrowotnej staje się coraz bardziej innowacyjny – podkreślał Adam Niedzielski.  

Narzędzia w robocie sterowane są elektronicznie za pośrednictwem komputera. Lekarz ma bieżący podgląd operowanych tkanek, także w trójwymiarze i 10-krotnym powiększeniu. Nacięcia wykonywane przez robota są bardziej precyzyjne, co zmniejsza ryzyko powikłań i infekcji oraz skraca czas rekonwalescencji.

Pierwsze operacje z użyciem robota przeprowadzono na przełomie 2010 i 2011 roku. Dotychczas zespół Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Witkiewicza wykonał blisko 500 operacji, w tym najwięcej prostatektomii, hemikolektomii i histerektomii.

Podczas konferencji minister zdrowia zapowiedział też, że planowana jest reforma w zakresie wycen w pediatrii.

– Polegać ona będzie na poprawie finansowania tych najbardziej wysokospecjalistycznych procedur – mówił Adam Niedzielski. - Chodzi o takie procedury, które służą ratowaniu życia i są wykonywane w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Zleciłem Narodowemu Funduszowi Zdrowia przygotowanie koncepcji, która pozwoli wzmocnić wysokospecjalistyczną pediatrię – poinformował.

{"register":{"columns":[]}}