W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie dostępności - przegląd rozwiązań w projektach POIiŚ 2014-2020

Rozwiązania służące poprawie dostępności w ramach Programu POIiŚ 2014-2020

Instytucja Pośrednicząca (IP) dokonała przeglądu projektów zrealizowanych w POIiŚ 2014-2020 pod kątem identyfikacji powstałych w nich produktów i usług skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami. W myśl art. 9 ust. 3 rozporządzenia 2021/10601, w procesie przygotowania i wdrażania Programów (oraz projektów) zarówno IP jak i beneficjenci wzięli pod uwagę zapewnienie ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, czego dowodem są poniżej wskazane, wybrane spośród licznych projektów, przykłady takich inwestycji:

1. Projekt POIS.11.03.00-00-0022/22 pn. „Modernizacja Pawilonu Zakaźnego WSS im. J. Gromkowskiego wraz z zakupem sprzętu medycznego oraz informatycznego”, zrealizowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego.

W ramach realizowanego projektu zapewniono pełną dostępność architektoniczną dla osób ze szczególnymi potrzebami. Najważniejsze wprowadzone udogodnienia to:

  • Przestrzenie komunikacyjne wolne od barier - Szpital zapewnia łatwe i bezpieczne przemieszczanie się zarówno w poziomie, jak i w pionie, umożliwiając dostęp do wszystkich pięter i pomieszczeń.
  • Windy i podjazdy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (OzN) - Wszystkie windy są przystosowane do użytkowania przez osoby z ograniczeniami mobilności. Wyposażono je w kontrastowe oznaczenia, a budynki posiadają podjazdy ułatwiające poruszanie się.
  • Czytelne oznakowanie przestrzeni - pomieszczenia, korytarze, klatki schodowe oraz zewnętrzne elementy infrastruktury (np. pylony) zostały oznakowane w sposób wizualnie przejrzysty. Przy windach zamontowano tabliczki NFC, które ułatwiają korzystanie z budynku.
  • Przestrzenie wspólne - poczekalnie wyposażono w komfortowe ławki, z myślą
    o wygodzie wszystkich pacjentów i odwiedzających.
  • Parking dla osób z niepełnosprawnościami - w pobliżu budynku znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe dla OzN.
  • Bezpieczne przeszklone drzwi - wszystkie drzwi przeszklone zostały oznaczone dwoma kontrastowymi pasami, co minimalizuje ryzyko kolizji.
  • Wstęp z psem asystującym - Szpital umożliwia pełny dostęp osobom z psem asystującym. Automatycznie otwierane drzwi ułatwiają wejście, a personel recepcji służy wszelkimi potrzebnymi informacjami.
  • Toalety dostosowane do potrzeb OzN - sanitariaty są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  • Bezpieczna ewakuacja - Szpital opracował i wdrożył szczegółowe procedury ewakuacji dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi wymaganiami, procedury obejmują organizację ewakuacji, metody indywidualnego ratunku, sprzęt pomocniczy oraz oznakowanie dróg ewakuacyjnych. Wszystkie drogi i wyjścia ewakuacyjne są oznakowane zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Dodatkowo zamieszczono informacje o rozmieszczeniu sprzętu przeciwpożarowego i urządzeń sterujących.
  • Wszystkie powyższe udogodnienia zostały wprowadzone z myślą o zapewnieniu pełnego komfortu, bezpieczeństwa i dostępności dla osób z różnorodnymi potrzebami.

 

2. Projekt POIS.11.03.00-00-0148/22 pn. „Wzmocnienie i unowocześnienie zasobów sprzętowych w celu zwiększenia efektywności działania w obszarze świadczeń transplantacyjnych w zakresie przeszczepień wątroby oraz nerki”,  zrealizowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zakres rzeczowy projektu nie obejmował prac remontowo-budowlanych, jednak
w wyniku realizacji projektu, zarówno na terenie Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus (SKDJ) oraz Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (CSK UCK WUM ) zapewniona została dostępność w poniższych zakresach:

  • Wolne od barier poziome i pionowe przestrzenie komunikacyjne budynków.
  • We wszystkich budynkach Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM znajdują się windy, dostosowane wielkością do potrzeb osób niepełnosprawnych, które zapewniają komunikację pionową.
  • W zakresie komunikacji poziomej zapewniona jest odpowiednia szerokość otworów drzwiowych oraz zlikwidowane są zbędne progi, zapewniając m.in. łatwy dostęp do WC dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Zarówno przy budynku CSK UCK WUM jak i SKDJ znajduje się podjazd dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, bądź przy asyście innych pomocy medycznych np. kuli, umożliwiający bezpieczne wejście do budynków.
  • Zakupiona aparatura mobilna pozwala na realizację świadczeń w obszarach funkcjonalnych Ośrodka przeszczepiania wątroby, a brak barier umożliwia bezkolizyjne i sprawne przemieszczanie aparatury.
  • Zapewniona jest możliwość ewakuacji osobom ze szczególnymi potrzebami. W podmiotach wykonane są oznaczenia ewakuacyjne, ponadto w budynkach zamieszczone są plany rozkładu pomieszczeń, Klinik, poradni całego podmiotu w celu ułatwienia poruszania się pacjentom.
  • Infrastruktura budynków SKDJ oraz CSK UCK WUM zapewnia możliwość wstępu na ich teren osobom z psem asystującym.

 

3. Projekt POIS.11.03.00-00-0160/22 pn. „Poprawa funkcjonowania jednostki publicznej służby krwi poprzez unowocześnienie infrastruktury budowlanej i doposażenie w sprzęt remont Działu Dawców”, zrealizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa W Gdańsku.

W ramach projektu zapewniono dostępność architektoniczną osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez:

  • Poszerzenie otworów drzwiowych z wymianą stolarki spełniające wymagania dla dostępu osób niepełnosprawnych.
  • Przerobiono drogę wjazdową włącznie z usunięciem barier architektonicznych
    w postaci stopni schodowych.
  • Wytyczenie komunikacji dawców na 1 poziomie z zapewnieniem właściwych szerokości tych traktów.
  • Wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych, zamontowanie video-domofonu do wpuszczania dawców, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 

4. Projekt POIS.11.03.00-00-0133/22 pn. „Przebudowa i rozbudowa istniejących, parterowych budynków „patomorfologii” oraz budynku sąsiedniego w celu umiejscowienia w nich Centrum Usług Diagnostycznych z zakresu mikrobiologii i patomorfologii”, zrealizowany przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Podczas realizacji projektu zastosowano szereg rozwiązań stanowiących udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym w szczególności:

  • Schody zewnętrzne do budynku – wykonane zostały z materiału odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne. Po obu stronach schodów zastosowano balustrady o wys. 118 cm – z pochwytami. Wysokość stopnia 15 cm, głębokość stopnia: 39 cm; szerokość biegu 180 cm (parametry zgodne ze Standardami dostępności dla szpitali).
  • Pochylnia zewnętrzna – dla osób z problemami w poruszaniu się – szerokość biegu miedzy krawężnikami:120 cm, maksymalna długość pojedynczego odcinka: 900 cm.
  • Wykonano spocznik na odcinku prostym (o wymiarach 122x140 cm) i spocznik przy zmianie kierunku ruchu (o wymiarach 150x150 cm), zamontowano pochwyty po obu stronach pochylni na dwóch wysokościach: 75 cm i 90 cm, zastosowano krawężniki
    o wys. 7 cm.
  • Wejście do budynku – zadaszone, przed i za drzwiami do budynku zachowano wolną przestrzeń o wymiarach 150 x 150 cm. Drzwi skontrastowano kolorystycznie z elewacją. Zastosowano drzwi dwuskrzydłowe o szer. 120 cm, szer. szerszego skrzydła: 90 cm, otwierane na zewnątrz budynku, wycieraczki przed wejściem w płaszczyźnie wejścia.
  • Rejestracja/informacja – zapewniono dojście wolne od przeszkód, w bliskiej odległości od wejścia do budynku. Zamontowano ladę na wysokości 90 cm (lada z podnoszona szybą); głębokość lady: 30 cm. Meble, ściany, drzwi pokryte materiałami matowymi, nie odbijającymi światła . W przestrzeni zajmowanej przez personel: przestrzeń manewrowa przed drzwiami i wewnątrz rejestracji ponad 150 X 150 cm, drzwi nieprzezierne, o szer. 90 cm, bez progu, kolorystycznie skontrastowane względem ściany; blat biurka w wys. 75 cm, głębokości 80 cm.
  • Winda wewnętrzna – o odpowiednich parametrach, drzwi do windy wyposażone w czujniki zamykania, różnica poziomów podłogi kabiny i posadzki na zewnątrz windy nie większa niż 2 cm, kabina wyposażona w poręcz i lustro. Przyciski piętrowe na panelu wewnętrznym windy znajdują się nad przyciskami alarmu i przyciskami funkcyjnymi. Przyciski mają sygnalizację świetlną, która aktywuje się po naciśnięciu. Przycisk wyjścia z budynku parter), oznaczony jest kolorem zielonym, wystaje ponad pozostałe przyciski; przycisk alarmu jest oznaczony kolorem żółtym. Przyciski panelu zostały oznaczone
    w alfabecie Braille’a.
  • Toalety dla osób z niepełnosprawnością: przestrzeń manewrowa przed wejściem i wewnątrz pomieszczenia przewyższa wymagane 150x150 cm, drzwi bez progu, o szer. 90 cm., nieprzezierne, klamki o zaokrąglonych kształtach, automatyczny włącznik światła, górna krawędź miski ustępowej na wys. 45 cm, pochwyty zamontowano po obu stronach toalety, w odległości 40 cm miedzy osią muszli a osią poręczy, na wysokości 80 cm. Jeden pochwyt trwale przymocowany do ściany, drugi ruchomy. Podajnik papieru zamontowany na wys. 70 cm., w okolicy przedniej krawędzi miski. Umywalka z obustronnymi pochwytami, bateria uruchamiana dźwignią, lustro pochylne, urządzenie alarmowe z linką na wysokości 40 cm od podłogi.
  • Ciągi komunikacyjne poziome: o szerokości 220 cm, zamontowano pochwyty na wys. 90 cm.

 

5. Projekt POIS.11.03.00-00-0154/22 pn. „Wsparcie publicznej służby krwi w rozwoju i modernizacji infrastruktury”, zrealizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

W ramach wykonanych zadań Beneficjent wziął pod uwagę w szczególności  dogodności
i zapewnienie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami poprzez:

  • Wykonanie budynku zgodnie z wymaganiami spełniającymi dostęp osób niepełnosprawnych.
  • Wytyczenie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.
  • Wytyczenie komunikacji dawców z zapewnieniem właściwych szerokości tych traktów.
  • Zainstalowanie systemu kolejkowego ze specjalnym, opisanym alfabetem Breila oraz przyciskiem przywoławczym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, zapewniających przywołanie obsługi dawców.
  • W trakcie budowy obiektu - obsługa dawców odbywała się w poprzedniej lokalizacji OT - zapewniając tym samym dostęp osobom niepełnosprawnych, w tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
  • W toaletach zainstalowano systemy przywoławcze.
  • Strona internetowa z informacjami o projekcie zapewnia zwiększenie czcionki, kontrastu dostosowane dla osób niedowidzących.

 

6. Projekt nr POIS.11.03.00-00-0169/22 pn. „Działania naprawcze i przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych poprzez wsparcie jednostki publicznej służby krwi”, zrealizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa
w Szczecinie
 spełnił wytyczne wynikające z art. 9 ust. 3 Rozporządzenia Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z 24 czerwca 2021r., dotyczące zapewnienie dostępności architektonicznej osobom ze szczególnymi problemami, poprzez wykonanie następujących prac:

  • Modernizacja dźwigu osobowego (winda) w budynku RCKiK w Szczecinie obejmująca rozbiórki, montaż nowych prowadnic, montaż kabiny i szafy sterowniczej oraz napędu.
  • Dostosowanie szerokości drzwi wejściowych oraz wyposażenie dźwigu w panel sterowania umieszczony na odpowiedniej wysokości dla osób ze szczególnymi potrzebami.
  • Zamontowanie drzwi wewnętrznych do pomieszczeń o szerokości umożliwiającej swobodne przejście osoby na wózku inwalidzkim.
  • Dostosowanie położenia czytników systemu kontroli dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami.
  • Położenie wykładzin antypoślizgowych zgodnie z normą DIN 51 130.
  • Modernizacja trzech wejść do budynku RCKiK w Szczecinie, przebudowa schodów wejścia głównego, budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych obejmująca wymianę stolarki i ślusarki okiennej i drzwiowej z kontrolą dostępu, wzmocnienie schodów, okładziny, wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych.
  • Budowa przy wejściu głównym pochylni dla osób niepełnosprawnych z odpowiednim kątem nachylenia, wyposażonej w poręcze, które ułatwiają poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.
  • Zniwelowanie progu przy wejściu na klatkę schodową.
  • Dostosowanie szerokości drzwi zewnętrznych i wewnętrznych dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Dostosowanie toalety dla osób ze szczególnymi potrzebami (szerokie drzwi, brak progów, uchwyty ułatwiające korzystanie z sanitariatów oraz odpowiednio obniżone umywalki)
  • Dostosowanie położenia czytników systemu kontroli dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami.

 

7. Projekt nr: POIS.11.03.00-00-0015/22 pn. „Zakup sprzętu medycznego i wyposażenia na oddział obserwacyjno - zakaźny, do laboratorium diagnostycznego i zakładu diagnostyki obrazowej oraz modernizacja istniejących pomieszczeń na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT) i pomieszczeń TK wraz z doposażeniem w celu wzmocnienia odporności systemu ochrony zdrowia i zapewnienia sprawnego funkcjonowania w kontekście pandemii COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu” , zrealizowany przez Szpital Powiatowy w Zawierciu.

W wyniku realizacji projektu powstały m.in. następujące produkty służące poprawie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami:

  • Pomieszczenia zaprojektowane zgodnie z koncepcją uniwersalnego projektowania.
  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii został wyposażony w poręcze ułatwiające komunikację.
  • Dostęp do pracowni tomografu komputerowego objętej projektem, znajdującej się na poziomie (-) odbywa się przez osobną windę oraz zapewniony jest wjazd dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Wejście do pracowni tomografu komputerowego wyposażone jest w odpowiednie barierki umożliwiające swobodną komunikację oraz schody o odpowiedniej szerokości.
  • Została zapewniona również dostępność informacyjna – dzięki prowadzonej przez szpital stronie internetowej spełniającej wymogi WCAG 2.1., na której zamieszczone zostały informacje o projekcie z opcją powiększania czcionki na stronie internetowej projektu, dzięki czemu mogą ją przeczytać również osoby niedowidzące.

 

8. Projekt POIS.11.03.00-00-0166/22 pn. „Poprawa jakości świadczeń w zakresie krwiodawstwa i krwiolecznictwa poprzez unowocześnienie infrastruktury”, realizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

  • W ramach projektu zakupione zostały infokioski dla osób niedosłyszących oraz niedowidzących. Przygotowane w treści wyświetlane na urządzeniach są zgodne z WCAG 2.1 oraz zgodne z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Są one także dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą oddawać krew w siedzibie głównej RCKiK oraz w wybranych Terenowych Oddziałach (z wyjątkiem Wielunia, Bełchatowa, Tomaszowa, Piotrkowa ).
  • W wyniku realizacji projektu została zwiększona dostępność architektoniczna osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie: „wolne od barier poziome i pionowe przestrzenie komunikacyjne budynków, czyli możliwość poruszania się po piętrach
    i pomiędzy piętrami”.
  • W ramach projektu został wykonany remont kabiny dźwigowej oraz doprowadzenie szybu windowego do stanu zgodnego z obowiązującymi standardami i przepisami ppoż.
  • W ramach modernizacji windy wymuszony został przystanek transportowy na kondygnacji parteru w części obszaru przynależnego do przestrzeni pomieszczeń przeznaczonych na archiwizowanie akt w budynku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, dzięki czemu zwiększona zostanie dostępność budynku dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

 

9. Projekt POIS.11.03.00-00-0024/22 pn. „Utworzenie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Dąbrowie Tarnowskiej - rozbudowa i przebudowa budynku Oddziałów Chorób Płuc i Oddziału Zakaźnego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej”, realizowany przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W ramach realizacji Projektu zastosowano rozwiązania służące zapewnieniu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami:

  • Wejście do budynku z terenu, bezprogowo z poziomu terenu, brak barier architektonicznych, brak schodów w całym obiekcie, budynek parterowy.
  • W budynku znajdują się łazienki odpowiednio wyposażone dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku.
  • Wolne od barier poziome przestrzenie komunikacyjne w budynku, szerokie korytarze, drzwi dostosowane dla osób poruszających się na wózku, brak progów, odbojnice przy ścianach, podjazdy.
  • Oznaczenie budynku "wstęp do budynku osobie z psem asystującym".
  • Zapewniona możliwość ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami i zapewnienie im ratunku poprzez wyposażenie budynku w sygnalizację alarmową, koce ewakuacyjne
    i gaśnice, a także bezpośrednie wyjście z budynku na zewnątrz i przestrzeganie zapisów instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

 

10. Projekt POIS.11.03.00-00-0051/22 pn. „Rozbudowa i modernizacja budynku Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku z wyposażeniem”, zrealizowany przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

W wyniku realizacji projektu powstała infrastruktura służąca poprawie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami:

  • Oddział zlokalizowany jest w pawilonie parterowym, pozbawionym barier architektonicznych.
  • Zakupiono sprzęt i aparaturę medyczną dzięki, której proces diagnostyczny może być prowadzony w budynku oddziału bez konieczności wizyt w budynku głównym.
  • Pokoje łóżkowe posiadają bezpośredni dostęp do pomieszczeń higieniczno - sanitarnych, z których część została przystosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne.
  • Przed budynkiem utworzono miejsca parkingowe, w tym dwa dla osób
    z niepełnosprawnościami.

 

11. Projekt POIS.11.03.00-00-0067/22 pn. „Przebudowa pomieszczeń Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i pomieszczeń Oddziału Ginekologiczno-Położniczego (część ginekologiczna) z dostosowaniem ich do leczenia pacjentów zakaźnych oraz pełnienia funkcji rezerwowego obszaru obserwacyjno-zakaźnego”, zrealizowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
w Białej Podlaskiej.

W wyniku realizacji projektu powstała infrastruktura służąca poprawie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami:

  • Wprowadzono system automatycznego otwierania drzwi w ciągach komunikacyjnych oraz w salach chorych, do których wejście odbywa się przez drzwi przesuwne.
  • Zlokalizowano dodatkową toaletę dla osób niepełnosprawnych - poruszających się na wózkach, dla osób zewnętrznych odwiedzających pacjentów, w korytarzu ogólnodostępnym.
  • Wykonano natryski we wszystkich sanitariatach bez brodzików - zastosowano wpusty odwadniające podłogowe w celu likwidacji bariery w postaci wysokiego progu.
  • Zastosowano odpowiednią kolorystykę architektury wewnętrznej oraz skontrastowano płaszczyznę podłóg i ścian, powodując zwiększenie widoczności oraz rozdział pomiędzy Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym (część ginekologiczna) a Oddziałem Urazowo-Ortopedycznym.
  • Zlokalizowano włączniki elektryczne na wysokości umożliwiającej korzystanie przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
  • Wprowadzono wyraźne oznakowanie informacyjne na obu oddziałach w zakresie funkcji pomieszczeń oraz ich numerację.
  • Dostosowano architekturę wewnętrzną, szerokość drzwi, korytarzy, ciągów komunikacyjnych, funkcjonalność pomieszczeń zabiegowych pod kątem osób niepełnosprawnych, m. in. poruszających się na wózkach, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  • Zmodernizowano instalację oświetlenia podstawowego i nocnego na nowe oświetlenie typu led, zapewniając odpowiedni poziom natężenia światła w każdym obszarze podłogi.
  • Zastosowano bezdotykowe włączniki automatycznego systemu otwierania drzwi.
  • Pomieszczenia WC oświetlane są w systemie automatycznym z czujnika ruchu.
  • Zastosowano uniwersalne klamki w drzwiach - gładkie o wyoblonym kształcie, umożliwiające otwieranie osobom o zmniejszonej sprawności dłoni.

 

12. Projekt POIS.11.03.00-00-0105/22 pn. „Modernizacja kliniki neurochirurgii oraz pracowni współpracujących Instytutu Psychiatrii i Neurologii w ramach poprawy odporności systemu ochrony zdrowia”, zrealizowany przez Instytut Psychiatrii i Neurologii.

W ramach realizacji projektu wdrożono wskazane we wniosku o dofinansowanie Projektu działania związane z dostępnością architektoniczną osobom ze szczególnymi potrzebami:

  • Wykonano animację wizualno-głosową zawierającą informację o lokalizacji Kliniki Neurochirurgii, która wyświetlana jest w holu głównym (przy informacji głównej oraz szatni dla pacjentów ), zamontowano tabliczki z oznaczeniami w Braille'u przy windach sąsiadujących z Kliniką Neurochirurgii.
  • Przy drzwiach wejściowych do Instytutu zamieszczono oznaczenie informujące o możliwości wstępu do budynku osobie z psem asystującym.
  • Wprowadzono i wdrożono zasady postępowania przy ewakuacji osób niepełnosprawnych.
  • W ramach projektu zamontowano również tabliczki w Braille'u (w polskiej i angielskiej wersji językowej ) przed pomieszczeniami, z których korzystają pacjenci w Klinice Neurochirurgii oraz w Zakładzie Radiologii.

 

13. Projekt POIS.11.03.00-00-0163/22 pn. „Unowocześnienie infrastruktury w celu zwiększenia efektywności w obszarze krwiodawstwa i krwiolecznictwa”, zrealizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa I Krwiolecznictwa w Białymstoku.

W ramach poprawy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami zostały zrealizowane następujące dostawy, usługi i roboty budowlane w budynku siedziby RCKiK w Białymstoku:

  • Wyremontowano i dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami toaletę dawców na I. piętrze (strefa przyjęć dawców).
  • Powiększono i dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami toaletę pracowniczą na II. piętrze (strefa pobierania krwi).
  • W pozostałych toaletach zainstalowano system przyzywowy.
  • Zakupiono pętlę indukcyjną jednostanowiskową stacjonarną, dla wsparcia osób z niedosłuchem, zamontowaną w ladzie rejestracji dawców (strefa przyjęć dawców) na I. piętrze.
  • Zakupiono pętlę indukcyjną jednostanowiskową przenośną, dla wsparcia osób z niedosłuchem, z głównym przeznaczeniem do obsługi dawców krwi na Sali pobierania krwi, lub w zależności od potrzeb w innych miejscach budynku.
  • Zainstalowano system kolejkowy z funkcją wizji i fonii wspomagający osoby
    z niedosłuchem i niedowidzeniem na I i II piętrze oraz w głównej klatce schodowej.
  • Zainstalowano nakładki z napisami w języku Braille`a na poręczach schodów w głównej klatce schodowej i w wewnętrznej klatce schodowej.

 

14. Projekt POIS.11.03.00-00-0175/22 pn. „Unowocześnienie infrastruktury w celu zwiększenia efektywności w obszarze prowadzonej działalności przeciwepidemicznej”, zrealizowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.

Budynek WSSE w Krakowie zarówno w stanie istniejącym przed jak i po realizacji projektu

zapewnia dostępność architektoniczną osobom ze szczególnymi potrzebami w oparciu

o przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom

ze szczególnymi potrzebami. Natomiast dzięki inwestycji powstały poniższe udogodnienia:

  • Wyremontowane zostały pomieszczenia i korytarze Działu Laboratoryjnego.
  • Zmodernizowane zostało wejście do budynku, chłodnia magazyn szczepionek, pomieszczenia pożywkarni wraz z chłodnią, gromadzenia odpadów. Realizacja ww. zadań zwiększyła bezpieczeństwo i umożliwiło przyspieszenie prowadzonych procesów w zakresie wykonywania licznych badań laboratoryjnych i pomiarów, służących ochronie zdrowia ludzkiego oraz zapobieganiu powstawaniu chorób zakaźnych.
  • W wyniku realizacji projektu nastąpiła poprawa dostępności, efektywności i jakości systemu ochrony zdrowia w kluczowym obszarze jakim jest infrastruktura Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  • Realizacja robót budowlanych polepszyła dostosowanie architektoniczne dla osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie: „wolne od barier poziome i pionowe przestrzenie komunikacyjne budynków, czyli możliwość poruszania się po piętrach i pomiędzy piętrami” poprzez obecność windy (realizacja poza projektem REACT-EU z), podjazdów (realizacja poza projektem REACT-EU), drzwi bez progów, klamki umożliwiające obsługę drzwi jedną ręką (nie wymagają mocnego ściskania i chwytania) pochwytów.
  • W ramach realizowanych robót została dostosowana szerokość drzwi, wykonane posadzki posiadają właściwości antypoślizgowe, pomieszczenia laboratoryjne i biurowe są zaaranżowane przewidywalnie i w sposób uporządkowany z odpowiednio wydzielonymi kolorystycznie ciągami komunikacyjnymi i stonowanymi kolorami ścian.
  • Wykonane w ramach projektu oświetlenie pomieszczeń laboratoryjnych posiada właściwości adaptacyjne i samoczynnie dostosowuje natężenie oświetlenia do warunków panujących na zewnątrz.