Wsparcie infrastrukturalne Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz ośrodków / zespołów środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny)
Priorytet: VI Zdrowie Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Decyzja nr: FENX.06.01-IP.03-0007/24-00.
Cel projektu: poprawa jakości świadczeń psychiatrycznych realizowanych przez sieć placówek psychiatrycznych dla dorosłych - Centrów Zdrowia Psychicznego oraz ośrodków/zespołów środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży poprzez wsparcie infrastruktury placówek. Planowany projekt pozwoli na zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej oraz przyczyni się do niwelowania różnic regionalnych w jakości usług zdrowotnych w zakresie psychiatrii. Projekt będzie realizowany w formule grantowej.
Zadania: w ramach projektu planujemy poprawić jakość opieki zdrowotnej poprzez wsparcie reformy psychiatrii dorosłych, dzieci i młodzieży. Rezultat zostanie osiągnięty przez wzmocnienie infrastruktury podmiotów udzielających świadczeń poprzez udzielenie wsparcia przy realizacji prac budowlanych czy zakupu m.in.: wyposażenia socjalno– bytowego, biurowo-administracyjnego, medycznego i narzędzi diagnostyczny, pomocy terapeutycznych, środków transportu niezbędnych do realizacji środowiskowych świadczeń zdrowotnych czy zakupu/instalacji urządzeń do prowadzenia monitoringu i infrastruktury IT oraz telekomunikacyjnej.
Beneficjent: Ministerstwo Zdrowia- Departament Zdrowia Publicznego.
Grupa docelowa: podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień na podstawie umowy zawartej z NFZ w zakresie ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - I poziom referencyjny lub zespołu środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - I poziom referencyjny, Centra Zdrowia Psychicznego (podmioty ujęte w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego), w tym udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień na podstawie umowy zawartej z NFZ w zakresie CZP. Główną docelową grupą wsparcia będzie ogół mieszkańców kraju korzystających ze świadczeń opieki psychiatrycznej.
Całkowity koszt projektu: 237 788 175,39 PLN.
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 189 540 954,60 PLN.
Czas trwania projektu: 28.02.2025 r. – 30.09.2027 r.
Informacja o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON)
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu pod nazwą . „Wsparcie infrastrukturalne Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz ośrodków/zespołów środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny)” w ramach priorytetu VI Zdrowie Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (nr projektu: FENX.06.01-IP.03-0007/24-00). lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych (KPON).
Kto może zgłosić?
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów grantowych FENiKS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów grantowych lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu Funduszy Europejskich oraz stowarzyszenia i fundacje.
Jak złożyć zgłoszenie?
Zgłoszenie można składać za pomocą:
- poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Zdrowia.
KPON ma przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na równi z innymi osobami. Została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2006 r., a weszła w życie w 2008 roku. Polska ratyfikowała Konwencję w 2012 roku.
kontakt: psych.feniks@mz.gov.pl ; (22) 530 03 18
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE