Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej [zakończone]
Ministerstwo Zdrowia (Departament Pielęgniarek i Położnych) w partnerstwie z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w latach 2012-2015 zrealizowało projekt systemowy pn. „Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego
w zakresie opieki geriatrycznej”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Realizację projektu zakończono 30 czerwca 2015 r.
Efektem realizacji projektu była poprawa opieki nad osobami w wieku starszym w Polsce poprzez podniesienie kompetencji (szkolenie) kadr medycznych w zakresie opieki geriatrycznej oraz wzrost świadomości kadr medycznych, jak i ogółu społeczeństwa, w tym osób odpowiedzialnych za realizację i finansowanie świadczeń zdrowotnych na temat potrzeby sprawowania kompleksowej, interdyscyplinarnej opieki nad osobami starszymi na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej (poz).
Powyższe efekty osiągnięto poprzez realizację następujących działań w ramach projektu:
- opracowanie programów kształcenia dla lekarzy poz, pielęgniarek poz, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i terapeutów środowiskowych w ramach kursów doskonalących w zakresie opieki geriatrycznej.
- opracowanie jednolitego materiału szkoleniowego dla uczestników kursów z zakresu specyfiki starzenia się społeczeństwa.
- zorganizowanie 361 edycji szkoleń z zakresu opieki geriatrycznej, którymi objęto łącznie 8 238 uczestników, w tym:
- 87 edycji kursów doskonalących dla 1368 lekarzy poz,
- 139 edycji kursów specjalistycznych dla 4064 pielęgniarek poz,
- 109 edycji kursów doskonalących dla 2176 fizjoterapeutów,
- 19 edycji kursów doskonalących dla 467 opiekunów medycznych,
- 7 edycji kursów doskonalących dla 163 terapeutów środowiskowych.
- opracowanie raportu ewaluacyjnego poświęconego opiece geriatrycznej i założeń kompleksowej opieki nad osobami starszymi na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej oraz wydrukowanie i rozdystrybuowanie na terenie Polski po 3.000 szt. każdego z tych dokumentów.
- realizację działań informacyjno-promocyjnych, w tym:
- konferencji informacyjno-promocyjnej inaugurującej realizację projektu,
- 16 konferencji informacyjno-promocyjnych w miastach wojewódzkich,
- konferencji podsumowującej realizację projektu,
- ogólnopolskiej kampanii informacyjno – promocyjnej mającej na celu upowszechnianie problematyki dotyczącej osób starszych oraz zachęcenie kadr medycznych do udziału w kursach realizowanych w ramach projektu.
Ponadto, Departament informuje, iż w latach 2013 – 2015 Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych realizowało projekt systemowy pn. „Rozwój kwalifikacji i umiejętności kadry pielęgniarskiej w kontekście zmian epidemiologicznych będących następstwem starzejącego się społeczeństwa” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Realizacja projektu stanowiła jedną z odpowiedzi na problem związany z niedoborem kadry pielęgniarskiej posiadającej kwalifikacje do sprawowania kompleksowej opieki nad pacjentem w starszym wieku, w związku z aktualną i prognozowaną sytuacją demograficzną oraz epidemiologiczną, zachodzącą w polskim społeczeństwie.
Projekt skierowany był do pielęgniarek, pielęgniarzy z terenu całej Polski.
Od listopada 2013 r. do sierpnia 2015, przeszkolono 12 876 osób, w tym 12 736 pielęgniarek i 140 pielęgniarzy.
Oczekiwanymi efektami projektu były:
- poprawa kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad osobami starszymi poprzez organizację kursu specjalistycznego Kompleksowa pielęgniarska opieka nad pacjentem z najczęstszymi schorzeniami wieku podeszłego;
- poszerzenie wiedzy w zakresie opieki nad osobami starszymi;
- wzrost świadomości na temat specyfiki opieki nad osobami starszymi; poprawa jakości sprawowanej opieki nad osobami starszymi;
- przydatność nabytej wiedzy i umiejętności podczas wykonywania świadczeń zdrowotnych.
Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym od 2015 r. do chwili obecnej jest ogłoszony przez Departament Funduszy Europejskich w Ministerstwie Zdrowia konkurs na realizację projektów w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działania 5.4 „Kompetencje zawodowe i kwalifikacje kadr medycznych”, którego przedmiotem są projekty finansowane Europejskiego Funduszu Społecznego przewidujące wsparcie edukacyjne dla pielęgniarek, pielegniarzy i położnych w formie kursów specjalistycznych oraz kwalifikacyjnych w obszarach związanych z potrzebami epidemiologiczno-demograficznymi, w tym realizacja kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego dla pielęgniarek. Szkolenia w ramach projektu realizowane są przez uprawnionych organizatorów kształcenia.
Zobacz wykaz zrealizowanych szkoleń.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Ostatnia modyfikacja:
- 29.01.2018 09:44 Rafał Babraj
- Pierwsza publikacja:
- 29.01.2018 09:44 Rafał Babraj