W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólnie dla Zdrowia: Skuteczność leczenia i bezpieczeństwo pacjenta

28.02.2019

Dla systemu ochrony zdrowia najważniejszy jest wynik leczenia. Oceniając efekty, należy oceniać wskaźniki wyników, np. procent poprawy lub pogorszenia stanu zdrowia. Halina Kutaj-Wąsikowska z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, mecenas Jolanta Budzowska oraz Mariusz Wyleżoł dyskutują o poprawie bezpieczeństwa pacjentów.

W Holandii stosuje się wskaźniki samo-raportowane. Szpitale nie raportują indywidualnych danych pacjentów, tylko same wyliczają wskaźniki według podanej metodologii, raportując je do centralnego biura. W USA opierają się na danych administracyjnych, czyli odpowiednika polsiego NFZ. Te dane są niekompletne i należy je skorygować do populacji, którą leczymy. 
Prof. Jan Mainz dodał, że w Danii  system ochrony zdrowia opiera się na rejestrach klinicznych, które zawierają dane pozwalające wyliczyć wiarygodne wskaźniki wyników. 

Halina Kutaj-Wąsikowska przedstawiła dane, z których wynika, że 15 proc. wydatków można przypisać szkodom związanym z brakiem bezpieczeństwa. Większość kosztów dotyczy powszechnych zdarzeń niepożądanych: zakażeń szpitalnych, zakrzepicy żył głębokich, odleżyn, błędnej diagnozy i błędów lekowych. 

„Pacjenci przede wszystkim oczekują tego, żeby prawa pacjenta były przestrzegane. Chodzi o należytą staranność i leczenie zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Jeśli lekarz nie dysponuje danymi o niepożądanych zdarzeniach w danej placówce, to nie jest w stanie rzetelnie poinformować pacjenta o zagrożeniu”  - mówi mecenas Jolanta Budzowska. 

Prof. Mariusz Wyleżoł dodał, że konieczne jest wprowadzenie regulacji prawnych w zakresie bezpieczeństwa. Potrzebna jest także centralizacja systemu danych, bo bez niej nie ma możliwości stworzenia wiarygodnych danych. "Niesłychanie ważne jest, aby zmienić przekaz medialny na temat ochrony zdrowia w Polsce. Negatywne przekazy w mediach nie pomagają w budowaniu zaufania pacjenta do lekarzy i personelu" - podsumował profesor. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.02.2019 11:59 Kinga Łuszczyńska
Pierwsza publikacja:
28.02.2019 11:59 Kinga Łuszczyńska
{"register":{"columns":[]}}