Wspólnie dla Zdrowia: Zdrowie jest sprawą osobistą
28.02.2019
Podejście do zdrowia jako do własnego dobra, które powinniśmy pielęgnować, jest niezwykle istotne. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że działając w celu poprawy ochrony zdrowia całej populacji, nie działamy tylko w systemie ochrony zdrowia.
Mówi się, że kod pocztowy jest równie ważny, co kod genetyczny. W Polsce mieszkańcy małych i średnich miast żyją krócej. Musimydać szansę ludziom ze wszystkich regionów Polski i robimy to, choćby w ramach programu „ Czyste powietrze”, na który przeznaczono ponad 100 mld złotych.
Sieć onkologiczna ma wdrożyć działania ujednolicające standardy opieki, poprawiając dostęp do specjalistycznych świadczeń. Chcielibyśmy, żeby dobre praktyki diagnostyki i terapii były na jednakowo wysokim poziomie, bez względu na to, w którym regionie kraju leczony jest pacjent.
Polskie badania nad otyłością pokazują, że poziom zamożności jest jednym z czynników, które warunkują otyłość wśród dzieci. Im mniej zamożna rodzina, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie otyłe. Z badań wynika także, że jednym z najważniejszych czynników otyłości i nadwagi u dzieci jest kwestia tego, czy dziecko je posiłki z rodzicami. To pokazuje, że musimy zmieniać tryb myślenia, edukować i społeczeństwo.
Raporty pokazują, że Polacy wciąż nie traktują zdrowia jako problemu prywatnego. Zdrowie jest postrzegane jako problem społeczny, który mają rozwiązać lekarze i szpitale. Musimy pamiętać, że zdrowie jest w naszych rękach, dlatego oprócz badań profilaktycznych, prowadzimy także działania edukacyjne i kampanie społeczne. Musimy dotrzeć z tym przekazem do wszystkich ludzi.
Bezpieczeństwo i jakość
Drugim obszarem, którym zajmą się dzisiaj eksperci, jest bezpieczeństwo pacjenta. Dane pokazują, że zdarzenia niepożądane są odpowiedzialne za zgony populacji na poziomie pierwszej piątki. Najwięcej zdarzeń niepożądanych występuje w krajach, gdzie system oceny jakości i bezpieczeństwa nie istnieje. Jednak są też kraje bardzo rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone, w których system ochrony zdrowia ewoluował sw kierunku odpowiedzialności osobistej, czego efektem jest brak m.in. ginekologów i położników. Cały system zbudowany jest na odpowiedzialności osobistej i ubezpieczeniach, a koszt tego systemu jest niewspółmierny z efektami, który on osiąga.
Europa idzie jednak w kierunku „no fault”, czyli nieszukania winnego, tylko szukania rozwiązania dla pacjenta. Nie jest najważniejsze, kto zawinił, tylko przyczyna i możliwość wyeliminowania tego zdarzenia na przyszłość. Żeby tak się stało, musimy mieć system, który umożliwi zgłaszanie błędów medycznych, także anonimowo. Badania pokazały, że zgłaszalność błędów przy istnieniu takiego systemu, jest dużo większa.
Liczę na to, że po dzisiejszej debacie, pojawią się kierunki, które wskażą nam, jakie działania możemy i powinniśmy podjąć, żeby ulepszyć system ochrony zdrowia w tym obszarze. Dopóki nie będziemy mieli dobrze zaprojektowanego systemu bezpieczeństwa leczenia, to nie będziemy mogli powiedzieć, że mamy jakość i wdrażamy value based.
- Ostatnia modyfikacja:
- 20.05.2019 11:07 Mateusz Klimczak
- Pierwsza publikacja:
- 20.05.2019 11:07 Mateusz Klimczak