W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni – Marsz Żółtej Wstążki dotarł do Ministerstwa Zdrowia

12.06.2024

To już VIII marsz #PoGodność organizowany w ramach IV Kongresu Zdrowia Psychicznego Fundacji eFkropka, którego celem jest zaznaczenie obecności osób dotkniętych kryzysem psychicznym w społeczeństwie, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i dyskryminacji oraz zapobieganie o zwiększenie finansowania i reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego.

żółta wstążka

- Zdrowie psychiczne dotyczy nas wszystkich, dlatego musimy wspólnie szukać najlepszych rozwiązań. Mówmy o zdrowiu psychicznym w każdym jego aspekcie. Nie tylko o chorobie, ale i cyklu życia, dobrostanie, rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz edukacji - zarówno osób starszych, jak i dzieci od najmłodszych lat – podkreśliła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Zwieńczeniem wydarzenia było przyjęcie dwóch petycji, zawierających postulaty działań na rzecz zdrowia psychicznego. 

Działaniami priorytetowymi dla Ministerstwa Zdrowia jest  m.in. realizacja potrzeb, zawartych w petycjach Fundacji eFkropka, tj. m.in.:
- zwiększanie finansowania opieki psychiatrycznej,

- prowadzenie działań na rzecz zacieśnienia współpracy międzyresortowej,

- działania na rzecz zwiększenia i wzmocnienia kadr medycznych,

- przeciwdziałanie stygmatyzacji oraz dyskryminacji osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego.

Ministerstwo Zdrowia bardzo dziękuje też organizatorom oraz uczestnikom IV Kongresu Zdrowia Psychicznego, za zaangażowanie na rzecz rozwoju psychiatrii w  Polsce.

Wsparcie środowiska w procesie zmian umożliwia realizację jednego z założeń Ministerstwa Zdrowia, jakim jest wdrażanie niezbędnych zmian w pełnym dialogu z kluczowymi interesariuszami systemu opieki psychiatrycznej, takimi jak organizacje pacjentów, pracodawcy ochrony zdrowia, czy też towarzystwa naukowe.

6 i 7 czerwca, by podkreślić znaczenie zmian realizowanych w systemie ochrony zdrowia psychicznego,  Ministerstwo Zdrowia oraz Biuro Krajowe Światowej Organizacji Zdrowia zorganizowało Ogólnopolskie Forum Zdrowia Psychicznego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowisk pacjenckich, eksperckich, środowiska świadczeniodawców oraz członkowie Rady do spraw Zdrowia Psychicznego. Nie zabrakło też przedstawicieli innych ministerstw zaangażowanych w działania na rzecz współpracy międzyresortowej w obszarze zdrowia psychicznego, w tym Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sprawiedliwości.  Do udziału w Forum zaproszono międzynarodowych ekspertów, którzy dzielili się doświadczeniami dotyczącymi działań na rzecz wzmacniania zdrowia psychicznego.

6 czerwca minister Izabela Leszczyna ogłosiła przekazanie rekordowej kwoty - 4,2 mld zł na poprawę jakości ochrony zdrowia psychicznego. Więcej o inwestycjach, których celem jest zwiększenie dostępności świadczeń oraz poprawa komfortu zarówno dla pacjentów jak i osób pracujących: https://www.gov.pl/web/zdrowie/rekordowe-42-mld-zl-na-inwestycje-w-obszarze-zdrowia-psychicznego

 

 

{"register":{"columns":[]}}