Wymagania w zakresie członków Komisji Ekonomicznej
Wymagania, jakie musi spełnić kandydat na członka Komisji Ekonomicznej oraz jej członek określone zostały w art. 17, art. 20 i art. 21 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż członkiem Komisji Ekonomicznej może zostać osoba, która:
- korzysta z pełni praw publicznych,
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- posiada wiedzę i doświadczenie, które dają rękojmię skutecznego prowadzenia negocjacji;
Członkowie Komisji, ich małżonkowie, zstępni i wstępni w linii prostej oraz osoby, z którymi członkowie Komisji pozostają we wspólnym pożyciu nie mogą:
1) być członkami organów spółek handlowych lub przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu lekiem, środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobem medycznym;
2) być członkami organów spółek handlowych lub przedstawicielami przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawnych, marketingowych lub doradczych dotyczących wytwarzania, obrotu lub refundacji leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego;
3) być członkami organów spółdzielni, stowarzyszeń lub fundacji prowadzących działalność, o której mowa w pkt 1 i 2;
4) posiadać akcji lub udziałów w spółkach handlowych prowadzących działalność, o której mowa w pkt 1 i 2, oraz udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność, o której mowa w pkt 1 i 2;
5) prowadzić działalności gospodarczej w zakresie, o którym mowa w pkt 1 i 2;
6) wykonywać zajęć zarobkowych na podstawie stosunku pracy, umowy o świadczenie usług zarządczych, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z podmiotami, o których mowa w pkt 1-3.
Kandydaci na członków przed powołaniem oraz członkowie Komisji przed każdym posiedzeniem Komisji składają Ministrowi Zdrowia oświadczenie o niezachodzeniu okoliczności określonych powyżej, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2024 r. poz. 17, z późn. zm.), zwane dalej ,,deklaracją o braku konfliktu interesów'', obejmujące okres 3 lat poprzedzających złożenie oświadczenia. Składający deklarację jest obowiązany do zawarcia w niej klauzuli o następującej treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.''. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Wzór Deklaracji o braku konfliktu interesów dostępny jest poniżej.
Deklaracje o braku konfliktu interesów weryfikuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Ponadto Członek Komisji Ekonomicznej nie może pełnić jednocześnie funkcji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji lub jego zastępcy, ani być członkiem Rady Przejrzystości.
Materiały
Deklaracja o braku konfliktu interesówDeklaracja_o_braku_konfliktu_interesów.pdf 0.61MB