W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasada honorowego krwiodawstwa

W Polsce obowiązuje zasada honorowego krwiodawstwa. Krwiodawcy oddają krew dobrowolnie i bezpłatnie na potrzeby publicznej służby krwi (docelowo: dla pacjentów).

System zaopatrzenia w krew i jej składniki działa dzięki dobrej woli, altruizmowi, chęci niesienia pomocy innym oraz poświęceniu około 600 tys. ludzi. Są to zarówno dawcy wielokrotni, jak i pierwszorazowi.

Ideę honorowego krwiodawstwa propagują organy państwowe – m.in. minister zdrowia i jednostki podległe oraz władze samorządowe. To bardzo ważne, ponieważ krwi nie można „wyprodukować”. Jej jedynym źródłem jest inny człowiek.

Światowy Dzień Krwiodawcy

Co roku 14 czerwca na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Krwiodawcy. Ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego lekarza immunologa. W 1901 r. odkrył on grupy krwi, a w 1930 otrzymał za to Nagrodę Nobla.

W Polsce w dniach 22–26 listopada obchodzone są także Dni Honorowego Krwiodawstwa.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.11.2017 14:03 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}