Zdrowie z Funduszy Norweskich
25.04.2024
Za nami pierwszy dzień konferencji podsumowującej Program „Zdrowie” oraz dwa projekty predefiniowane: „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia” i „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”. Były one realizowane w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 i polskiego budżetu państwa.
Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyny Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki realizowanym projektom docieraliśmy do mniejszych miejscowości – do osób, które ze względu na odległość do najbliższych ośrodków zdrowia mogły czuć się wykluczone. telemedycyna jest doskonałym rozwiązaniem dla lokalnych społeczności – stwierdziła wiceminister.
Ze strony Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce uczestników przywitała Pani Aleksandra Wacko. Podziękowała ona za dobrą współpracę i powiedziała o planach na przyszłość w nadchodzącej edycji funduszy norweskich. W imieniu Norweskiego Dyrektoriat ds. Zdrowia (Partnera Programu) Pani Pernille Venner Dehli omówiła natomiast realizowane działania po stronie norweskiej, akcentując ścisłą współpracę w ramach utworzonej Sieci ds. Zdrowia dzieci i młodzieży.
Kolejna część konferencji poświęcona była przedstawieniu szczegółów Programu „Zdrowie” – zrealizowanym działanim, których celem było zmniejszenie nierówności społecznych w zdrowiu. Osiągnięte efekty zaprezentowali przedstawiciele wdrożonych projektów pilotażowych testujących modele telemedyczne w dziedzinie: psychiatrii, położnictwa, geriatrii, POChP oraz kardiologii.
W trakcie podsumowywania projektu predefiniowalnego „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu poprzez stosowanie rozwiązań telemedycyny i e-zdrowia” zgromadzeni wysłuchali wystąpień: dyrektora Huberta Życińskiego z Ministerstwa Zdrowia, dyrektor Siri Bjørvig z w Norweskiego Centrum Badań nad E-zdrowiem w Tromso w Norwegii oraz prof. Joanny Hołub-Iwan. Przedstawiono osiągnięcia, efekty i przedsięwzięć zrealizowanych w ramach implementacji projektu w latach 2020-2024. Podkreślono korzyści płynące ze współpracy bilateralnej między norweskim i polskim partnerem. Zaprezentowano także wyniki ewaluacji modeli telemedycznych przetestowanych w pilotażach.
W ostatniej części konferencji podsumowano zaś rezultaty w obszarach: sport i odżywianie, zdrowie psychiczne i nadużywanie substancji tytoniowych wypracowanych w projekcie predefiniowanym „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”.
Pierwszy dzień spotkania był platformą wymiany doświadczeń polsko – norweskich działań w obszarze zdrowia. W drugim dniu będą omawiane wyzwania na przyszłość. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy jutro do oglądania konferencji on-line: TRANSMISJA