Indywidualny wniosek o dodatkowe przedłużenie szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury
W uzasadnionych przypadkach minister zdrowia może zgodzić się na dodatkowe przedłużenie specjalizacji w trybie rezydentury.
W jakiej sytuacji możesz złożyć wniosek
Możesz złożyć wniosek, gdy odwołano Ci staże/kursy lub wprowadzono zmiany organizacyjne z powodu zagrożenia epidemicznego lub epidemii mające wpływ na stopień realizacji programu szkolenia specjalizacyjnego, czasowo przeniesiono Cię na inny odział, w którym w związku z epidemią istniało zapotrzebowanie na kadry medyczne. Patrz Komunikat w sprawie zasad odbywania szkolenia specjalizacyjnego w okresie stanu epidemii choroby COVID-19 spowodowanej wirusem SARS-CoV-2.
Z uwagi na lawinowo rosnące koszty przedłużeń dodatkowych i konieczność zaplanowania znacznie większych środków finansowych na ten cel, jesteśmy zmuszeni wymagać od wnioskodawców bardziej precyzyjnego określania zarówno braków w realizacji programu specjalizacji powstałych wskutek epidemii, jak również terminów ich uzupełnienia.
UWAGA: W związku z ustawą z dnia 16 lipca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1291) o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 8 sierpnia 2020 r., począwszy od tego dnia, zasady przedłużania czasu trwania specjalizacji określone w art. 16l ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stosuje się jednakowo w stosunku do wszystkich lekarzy będących w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Zatem, nie występuje już konieczność ubiegania się o zgodę na dodatkowe przedłużenie rezydentury o absencje przekraczające limity określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. 2005 Nr 213, poz. 1779, z późn. zm.)
Co musisz zrobić
Złóż własnoręcznie podpisany wniosek do ministra zdrowia.
Dołącz do wniosku:
- Poparcie kierownika specjalizacji (dopuszczalne jest umieszczenie na wniosku wpisu w stylu „popieram wniosek” z podpisem i imienną pieczątką).
- Dokument potwierdzający: odwołanie staży/kursów, wprowadzenie zmian organizacyjnych z powodu zagrożenia epidemicznego lub epidemii mających wpływ na stopień realizacji programu szkolenia specjalizacyjnego, czasowe przeniesienie na inny odział, w którym w związku z epidemią istniało zapotrzebowanie na kadry medyczne.
- Wykaz elementów szkolenia (z ich wymiarem), które będą wymagały przedłużenia rezydentury wraz z uzgodnionymi terminami ich realizacji, potwierdzony przez kierownika specjalizacji
- Wykaz absencji z całego okresu rezydentury przygotowany przez Kadry jednostki szkolącej (ponieważ przedłużenie za zgodą Ministra Zdrowia ma charakter dodatkowy, czyli po zrealizowaniu przedłużenia o standardowe powody wymienione w art. 16l ust. 1 i 2 ustawy)
- Kopię okładki oraz dwóch pierwszych stron karty szkolenia specjalizacyjnego. Pamiętaj, aby była ona uzupełniona o wymagane wpisy, w tym adnotację o dotychczasowym przedłużeniu rezydentury.
- W przypadku posiadania Elektronicznej Karty Szkolenia, konieczne jest by było ona prawidłowo uzupełniona w sekcji Adnotacje o przedłużeniu czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego
Kiedy wysłać dokumenty
Dokumenty wymienione w punkcie „Co musisz zrobić” prześlij najlepiej na 2 miesiące przed końcem zatrudnienia, ustalonym po dotychczasowym przedłużeniu umowy.
Gdzie wysłać dokumenty
Ministerstwo Zdrowia
Departament Rozwoju Kadr Medycznych
Miodowa 15
00-952 Warszawa
oraz jednocześnie na adres: dep-rkm@mz.gov.pl (odpowiedź na wystąpienie będzie przesłana na adres e-mail wnioskodawcy)
Dopuszczalne jest także złożenie wniosku za pośrednictwem platformy e-PUAP. Wówczas odpowiedź na wystąpienie będzie przesłana zwrotnie również z wykorzystaniem tej platformy.
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.03.2021 14:25 Bartłomiej Celejewski
- Pierwsza publikacja:
- 21.05.2019 13:35 Mateusz Klimczak