W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znieczulenie okołoporodowe

Poród nie może być traumatycznym przeżyciem. Kobiety mają prawo do znieczulenia okołoporodowego. To prawo musi być respektowane. 

Zachęty dla szpitali

Wprowadziliśmy zmiany, które poprawią dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodach naturalnych.

Od 1 lipca zmieni się model rozliczania tych świadczeń. NFZ będzie stosował współczynniki korygujące – w zależności od liczby porodów naturalnych w znieczuleniu.

Szpitale będą premiowane, jeśli zapewnią znieczulenie zewnątrzoponowe lub (w uzasadnionych przypadkach) znieczulenie podpajęczynówkowe przy co najmniej 10% wszystkich porodów naturalnych. Im więcej takich porodów, tym lepsza będzie ich ogólna wycena w danej placówce.

Znieczulenia przy porodzie będą się szpitalom opłacały.   

NFZ będzie monitorował system premiowania szpitali. W zależności od efektów będziemy go ulepszać.

Zespół do spraw bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet

Bezpieczeństwo zdrowotne kobiet to nasz priorytet. Dlatego minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała Zespół do spraw bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet, który omawia między innymi kwestię znieczulenia przy porodzie naturalnym.

Dowiedz się więcej o pracach Zespołu. 

Nad czym pracujemy

Jesteśmy w kontakcie ze środowiskiem anestezjologów, ginekologów i neonatologów – m. in. w sprawie weryfikacji zaleceń towarzystw lekarskich dotyczących wskazań do wykonywania znieczulenia przy porodzie.

Podstawa prawna

{"register":{"columns":[]}}