W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

ZEA

Relacje polsko-emirackie charakteryzuje coraz większa intensywność, a także stałe poszerzanie obszarów współpracy.

PAD i MBZ

Relacje polsko-emirackie charakteryzują się rosnącą intensywnością i stałym poszerzaniem obszarów współpracy. Polska należy do krajów, relacje z którymi są priorytetem dla Emiratów. Wizyty na wysokim szczeblu (w szczególności dwie wizyty Prezydenta RP w 2023 r.), a także inne liczne kontakty przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego oraz rozbudowa instytucjonalnej infrastruktury współpracy, otworzyły drogę do kolejnych wspólnych projektów biznesowych. Choć gospodarka jest najbardziej obiecującym obszarem w relacjach polsko-emirackich, rozwijają się one również w dziedzinach kultury, nauki i sportu. Istnieje również chęć współpracy w dziedzinie obronności.

Nasze dwustronne relacje są budowane na bazie już zrealizowanych i udanych projektów, np. ubiegłorocznej inwestycji emirackiej firmy spożywczej LULU w centrum logistyczne w Olsztynie. W 2023 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła 1,5 mld USD, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z 2022 r., przy zauważalnym wzroście eksportu polskiej żywności do ZEA. Podczas COP28 MASDAR ogłosił kolejną inwestycję w Polsce, dokonaną wspólnie z Taaleri Energia i polskim partnerem DOMREL. Inwestycja przewiduje budowę miksu farm fotowoltaicznych i wiatrowych generujących 1 GW energii w ciągu 5-7 lat. Polski producent luksusowych katamaranów SunReef Yachts uruchomił nową inwestycję o wartości 100 milionów USD w emiracie Ras Al Khaimah. To tylko kilka przykładów szybko rozwijających się relacji gospodarczych między Polską a ZEA.

W czasie gdy ZEA stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla firm i pracowników z całego świata, liczba obywateli polskich mieszkających w ZEA również intensywnie wzrasta i wynosi dziś 9 tysięcy, przyczyniając się do rozwoju gospodarki Emiratów. Szybko rośnie również liczba polskich firm obecnych w ZEA. W tym kontekście niezwykle ważne było utworzenie (w lutym 2024 r.) Polskiej Rady Biznesu w Dubaju, grupującej polskie firmy obecne w Emiratach, a której celem jest rozszerzenie i wzmocnienie więzi biznesowych między Polską a ZEA, a także zwiększenie widoczności polskich firm w Emiratach. Otworzy to nowe możliwości dla polskich inwestorów nie tylko w ZEA, ale także, dzięki strategicznemu położeniu i połączeniom logistycznym, na innych rynkach w Afryce i Azji.

Duże znaczenie miała również wizyta delegacji emirackiej w Polsce w maju 2024 r., której głównym punktem był udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Delegacja pod przewodnictwem wiceministra Rashida Al Balooshiego z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi zakupiła dla swoich partnerów (m.in. Mubadala Fund, Khalifa Fund for Development, Abu Dhabi Chamber of Commerce, Department of Health) osobny pawilon na tę edycję Kongresu. Podczas EEC podpisano umowę o utworzeniu przedstawicielstwa Abu Dhabi Chamber of Commerce (ADCC) w biurze Funduszu Górnośląskiego. Po zakończeniu udziału w Kongresie delegacja emiracka udała się do Krakowa, a następnie do Lublina i Warszawy. W Krakowie władze lokalne przedstawiły ofertę inwestycyjną Województwa Małopolskiego. Podczas wizyty w Lublinie podpisano list intencyjny o współpracy między Lublinem a Abu Zabi oraz MoU między ADCC a Izbą Przemysłowo-Handlową w Lublinie. Wreszcie, 14 maja, Polsko-Emiracka Rada Biznesu odbyła swoje pierwsze spotkanie w siedzibie Polskiej Izby Gospodarczej (KIG) w Warszawie.

Kolejnym ważnym krokiem w pogłębianiu dwustronnych stosunków gospodarczych była pierwsza sesja Polsko-Emirackiego Strategicznego Dialogu Finansowego, która odbyła się w Warszawie w dniach 7-8 lipca 2024 r. Przedstawiciele administracji i biznesu obu krajów omawiali m.in. kwestie wykorzystania AI, wdrażania FinTech, współpracy bankowej i zielonej transformacji. Sesja była bardzo produktywna, otwierając drogę do dalszej współpracy w tym kluczowym obszarze. Z niecierpliwością czekamy na kolejną sesję, która odbędzie się w 2025 r. w Emiratach.

Naszym priorytetem na najbliższą przyszłość jest zwołanie (najlepiej w pierwszym półroczu 2025 r.) posiedzenia Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej w Abu Zabi (poprzednie spotkanie odbyło się we wrześniu 2022 r. w Warszawie), aby jeszcze bardziej wzmocnić naszą współpracę handlową i inwestycyjną.

Mamy również nadzieję na szybki rozwój szeroko zakrojonej współpracy obronnej z ZEA. W tym obszarze Polska zamierza sfinalizować i wdrożyć porozumienie w sprawie zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej (pomiędzy Ministerstwami Spraw Wewnętrznych obu krajów), a także porozumienia o współpracy obronnej i ochronie informacji niejawnych.

{"register":{"columns":[]}}