Działalność
Kształcenie muzyczne
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna powstała na bazie istniejącej od kilkudziesięciu lat w Zakopanem Państwowej Szkoły Muzycznej i muzyka jest jej ważnym elementem. Wszyscy uczniowie na poziomie szkoły podstawowej uczą się grać na jednym lub dwóch instrumentach indywidualnie i w zespołach. Już od pierwszych chwil nauki przyzwyczajają się do występów na scenie i opanowywania tremy. Organizowane są liczne koncerty i prezentacje. Najbardziej wzruszającym koncertem jest zawsze występ najmłodszych uczniów, pierwszoklasistów z okazji spotkania ze Świętym Mikołajem – na początku grudnia, a zatem już po trzech miesiącach nauki.
W programie szkoły są też zajęcia z tańca a w grupie przedmiotów teoretycznych: zajęcia muzyczne, wiedza o muzyce (kl. I-III), kształcenie słuchu, audycje muzyczne (kl. IV – VI), kształcenie słuchu z zasadami muzyki, literatura muzyczna – fakultet muzyczny, zespoły wokalne i smyczkowe (kl. IV-VIII).
Literatura i dziennikarstwo
Rzadkością w polskich szkołach jest tak rozbudowana dziedzina literatury. Zajęcia literackie prowadzone są od pierwszej klasy w ramach języka polskiego i massmediów. Starsi uczniowie ( od klasy IV) uczestniczą w warsztatach literackich dzięki którym możemy pochwalić się licznymi osiągnięciami w dziedzinie poezji. Są też warsztaty dziennikarskie. Uczniowie poznają język mediów a także filmu, np. w czasie filmoznawstwa. Mają do dyspozycji trzy pracownie komputerowe, także sprzęt multimedialny. Potrafią kręcić i montować filmy, składać gazetę.
Od najmłodszych klas dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach teatralnych, które prowadzą aktorzy zakopiańskiego Teatru Witkacego. Dzięki temu mają też okazję występować na deskach prawdziwego teatru, gdzie odbywają się przygotowywane przez uczniów spektakle.
Kształcenie plastyczne
Zajęcia plastyczne prowadzone są od I klasy szkoły podstawowej w wymiarze od 2 do 4 godzin tygodniowo. Prace powstają nie tylko na lekcjach w klasie, ale również podczas wielu plenerów artystycznych np. w górach, nad morzem czy poza granicami kraju. Zajęcia są bardzo urozmaicone i prowadzone w oparciu o autorskie programy uczących u nas artystów.
W klasach VII i VIII dodatkowo wprowadzane są takie przedmioty jak rysunek i malarstwo, fotografia, projektowanie graficzne, projektowanie komputerowe, sztuka użytkowa. W ciągu roku szkolnego organizowanych jest kilka wystaw. Zdarzają się także prezentacje poza szkolną galerią.
Wszyscy gimnazjaliści, bez względu na wybraną specjalizację uczestniczą w zajęciach z historii sztuki.