Filia w Poroninie
Filia w Poroninie
W 1961 roku przy zakopiańskiej szkole muzycznej utworzona została Filia w Poroninie. Zajęcia odbywały się w wynajmowanym budynku pani Marii Kupiec, a w latach 1972-1979 w budynku pani Chowaniec-Stoch. Po dwuletniej przerwie wznowiono działalność filii. Zajęcia odbywały się krótko w sali kinowej, a od września 1981 roku do roku 1990 – ponownie w budynku Marii Kupiec.
W roku 1980 kierownikiem filii została Anna Juchniewicz, dotychczasowy dyrektor szkoły muzycznej. Rozwija się współpraca ze środowiskiem, uczniowie biorą czynny udział w imprezach okolicznościowych na terenie gminy. Od 1984 do 2008 kierownictwo filii sprawowała Janina Suder-Styrczula. W roku 1990 oddział w Poroninie otrzymał nową siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury przy ulicy Piłsudskiego z możliwością korzystania z sali widowiskowej.
Nastąpiła ożywiona współpraca ze środowiskiem lokalnym: z urzędem gminy, z parafią, ze Związkiem Podhalan, a także ze szkołami podstawowymi na terenie całej gminy. Rozwinęła się działalność zespołowa, powstały zespoły akordeonowe prowadzone przez Wojciecha Madeję i Jana Różyckiego, zespoły regionalne prowadzone przez Stanisława Mardułę oraz orkiestra dęta założona przez Antoniego Malca. Szkoła czynnie uczestniczyła w różnych uroczystościach świeckich i religijnych. Szczególnie aktywnie działała orkiestra dęta Antoniego Malca, uświetniając wiele uroczystości. Oprócz występów pozaszkolnych, organizowane były wewnętrzne koncerty okolicznościowe: świąteczne, karnawałowe, rocznicowe, okazjonalne (Dzień Matki, Międzynarodowy Dzień Muzyki, Święto Edukacji Narodowej) przy pomocy aktywnie działającej Rady Rodziców. Od 2008 do 2010 kierownikiem filii była Teresa Piwowarczyk – nauczycielka skrzypiec. Kontynuowała dotychczasowe działania i wprowadziła własne pomysły. W latach 2010-2018 kierownictwo Filii sprawował Krzysztof Groński – nauczyciel akordeonu w Zakopanem i Poroninie oraz w Nowym Targu. W dalszym ciągu szkoła ściśle współpracowała ze środowiskiem, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach na terenie gminy. Niektóre wydarzenia z tego okresu: udział uczniów w koncercie na zamku w Żywcu zorganizowany przez Towarzystwo Promocji Talentów Dla Sztuki, koncert orkiestry szkolnej w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Zakopanem, koncert akordeonistów w restauracji Mała Szwajcaria, występy w ramach Konkursów Recytatorskich Polscy Nobliści organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Poroninie, a także podczas uroczystości „Katyń – ocalić od zapomnienia” organizowanej przez Urząd Gminy jaki w Poroninie.
W styczniu 2017 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Poroninie odbył się Uroczysty Koncert Kolęd, Pastorałek i Utworów Świątecznych w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia zakopiańskiej szkoły muzycznej. Wystąpił m.in. zespół instrumentalny pod kierunkiem Stanisława Marduły, chór dziecięcy i orkiestra prowadzona przez Cezarego Wagnera oraz chór Mirosławy Lubowicz z towarzyszeniem instrumentalnego zespołu nauczycieli. W ramach 70-lecia szkoły, chór pod kierunkiem Marii Czubernat-Gródek wystąpił w Miejskiej Galerii Sztuki, w Hotelu Belvedere, w kościele św. Rodziny oraz św. Krzyża w Zakopanem.
W roku szkolnym 2018/2019 kierownikiem filii była Urszula Biedrawa. Podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie brali udział w uroczystościach organizowanych przez Urząd Gminy. W roku 2019 kierownictwo filii w nowej siedzibie, w Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie, objęła Maria Czubernat-Gródek
Uczniowie filii w ramach współpracy biorą czynny udział w uroczystościach okolicznościowych organizowanych przez szkołę. Filia stale współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury, organizując własne koncerty. Organizowane są też wspólnie koncerty ze szkołą zakopiańską. Chór pod kierunkiem Marii Czubernat-Gródek oraz orkiestra smyczkowa Krzysztofa Leksyckiego wystąpili m.in.:
* w Hotelu Belvedere w Zakopanem z okazji 75-lecia Jubileuszu szkoły muzycznej.
* na Równi Krupowej w 25 rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II
* w Parafii św. Krzyża w Koncercie Kolęd i Pastorałek.
* w Zakopiańskim Centrum Kultury wspólnie ze Szkołą Muzyczną z Węgier.
W 2022 roku orkiestra Krzysztofa Leksyckiego wzięła udział w imprezie „Poroniańskie Lato”. Wystąpiła także wspólnie z zespołem ludowym zakopiańskiej szkoły muzycznej pod kierunkiem Katarzyny Cukier, na zaproszenie Sándor Frigyes Alapfokú Művészeti Iskola w Dunaújváros na Węgrzech.
W roku 2023/2024 kierownikiem filii został Szymon Piguła. Zespół smyczkowy prowadziła Katarzyna Trebunia-Góźdź, chór Stanisław Lubowicz. Zespoły razem z uczniami solistami wystąpiły w uroczystości 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w koncertach: świątecznym, noworocznym, końcowo rocznym. W chwili obecnej filia szkoły muzycznej w Poroninie nie posiada własnego lokum, czynione są jednak starania o pozyskanie samodzielnego budynku. O potrzebie jej istnienia świadczy ciągłe zainteresowanie kształceniem muzycznym młodzieży, jak również jej bliskie sąsiedztwo z okolicznymi miejscowościami.