W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekrutacja do PSM II stopnia

Rekrutacja do PSM II stopnia

KLASA PIERWSZA

Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia – szkoła prowadząca kształcenie tylko w zakresie przedmiotów muzycznych; zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych.

Celem kształcenia w PSM II st. jest zdobywanie umiejętności instrumentalnych i wiedzy umożliwiającej podjęcie działalności zawodowej oraz przygotowanie do podjęcia studiów w akademiach muzycznych, uniwersytetach oraz akademiach pedagogicznych z wydziałami muzycznymi.                

PSM II st. prowadzi nabór do nauki w następujących cyklach, specjalnościach i specjalizacjach:

  • cykl 6-letni:

- specjalność „instrumentalistyka”

specjalizacje: fortepian, klawesyn, organy, akordeon, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, sakshorn, trąbka, waltornia, puzon, tuba, perkusja;

- specjalność ”rytmika”

  • cykl 4-letni: 

-specjalność „wokalistyka” (klasyczny śpiew solowy)

Do klasy pierwszej PSM II stopnia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 10 lat oraz nie więcej niż 23 lata.

    Wskazany wiek dla kandydatów do specjalności wokalistyka15 – 23 lata

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkoły składają następujące dokumenty:

1) wniosek o przyjęcie,

2) dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów zawartych w art. 131 ust. 2 Ustawy Prawo Oświatowe (kandydaci niepełnoletni) i w art. 135 ust. 6 pkt 2 Ustawy Prawo Oświatowe (kandydaci pełnoletni),

3) zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia w danej specjalności wydane przez lekarza specjalistę odpowiednio z zakresu:

a) audiologii i foniatrii – w przypadku kształcenia w specjalności wokalnej

b) pulmonologii – w przypadku kształcenia w specjalizacjach instrumentów dętych

c) oraz od lekarza rodzinnego dla pozostałych specjalności.

Termin składania dokumentów: od 03 lutego do 30 maja 2025 r.

Dokumenty należy składać osobiście w sekretariacie szkoły w dni powszednie w godz. 08:00 – 18:00 (z wyłączeniem wiosennej przerwy świątecznej)

Do kl. I PSM II st. przyjmujemy uczniów na podstawie egzaminu wstępnego obejmującego:

1. egzamin praktyczny:

  • dla kandydatów w specjalności „instrumentalistyka”  - egzamin praktyczny z przygotowanych utworów muzycznych oraz sprawdzenie umiejętności gry a vista;

UWAGA! Utwory posiadające partię akompaniamentu należy wykonać z towarzyszeniem akompaniatora.

 WYMAGANIA EGZAMINACYJNE Załącznik nr 1

  • dla kandydatów w specjalności „rytmika” - egzamin praktyczny z gry na fortepianie z przygotowanych przez kandydata utworów muzycznych oraz egzamin sprawdzający umiejętności w zakresie improwizacji i rytmiki;

 WYMAGANIA EGZAMINACYJNE – Załącznik nr 2

  • dla kandydatów w specjalności „wokalistyka” – egzamin praktyczny obejmujący:

 - wykonanie piosenki lub pieśni w języku polskim wykonanej a'capella,                           

              - sprawdzenie predyspozycji i możliwości głosowych.

 WYMAGANIA EGZAMINACYJNE  - Załącznik nr 3

2. egzamin ogólnomuzyczny:

  • dotyczy kandydatów na wszystkie specjalności i specjalizacje.

Egzamin obejmuje wiedzę i umiejętności z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej, w zakresie objętym podstawą programową kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 46a ust. 2 ustawy, dla szkoły muzycznej I stopnia

W skład egzaminu ogólnomuzycznego wchodzi rozmowa kwalifikacyjna uwzględniająca wiedzę na temat instrumentu, na którym kandydat gra, kultury muzycznej, wybitnych muzyków (instrumentalistów, wokalistów); ważna będzie umiejętność motywacji kandydata do pojęcia nauki w SM II st. Egzamin ogólnomuzyczny przeprowadzony będzie w formie ustnej

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE  - Załącznik nr 4

W przypadku wątpliwości dot. egzaminu z przedmiotów ogólnomuzycznych proszę kontaktować się z p. wicedyrektor Katarzyną Sroką lub Kierownikiem Sekcji Przedmiotów Ogólnomuzycznych p. Agatą Jagielską.

Termin egzaminów wstępnych do PSM II st. - 6-7 czerwca 2025 r.

Nieusprawiedliwiona nieobecność na którymkolwiek z etapów eliminuje kandydata  z egzaminu, co uniemożliwia przyjęcie do szkoły.

Pobranie pliku z harmonogramem uaktywni się po zakończeniu naboru i ustaleniu dokładnych terminów, nie później niż 03 czerwca 2025 r.


PRZYJĘCIA DO KLASY WYŻSZEJ, NIŻ PIERWSZA

Kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy wyższej, niż pierwsza. W tym celu kandydat winien złożyć do sekretariatu szkoły  wniosek do PSM II st. do klasy wyższej.

Termin składania wniosków: od 03 lutego do 30 maja 2025 r.

Dokumenty należy składać osobiście w sekretariacie szkoły w dni powszednie w godz. 08.00 – 18.00 (z wyłączeniem wiosennej przerwy świątecznej)

Egzamin kwalifikacyjny ma na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata z zakresu przedmiotów ogólnomuzycznych i instrumentu głównego odpowiadają programowi klasy w szkole, do której kandydat ma być przyjęty.

Termin egzaminu kwalifikacyjnego: czerwiec 2025 r.  wg harmonogramu egzaminów wstępnych

Termin egzaminu kwalifikacyjnego wynika również z terminu złożenia wniosku, który może wpłynąć do dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego.

Egzamin kwalifikacyjny praktyczny obejmuje podobne wymagania gatunkowe, jak do klasy I SM II st. Kandydat powinien prezentować poziom odpowiadający odpowiedniej klasie, do której zdaje. W tym celu należy skontaktować się z sekretariatem szkoły i dyrekcją.

UWAGA! Utwory posiadające partię akompaniamentu należy wykonać z towarzyszeniem akompaniatora.

 

Kandydaci na wszystkie specjalności i specjalizacje zobowiązani są do przedłożenia komisji rekrutacyjnej przed przystąpieniem do egzaminu zapisanego na kartce wykonywanego programu. Należy uwzględnić:

  • imię i nazwisko kandydata
  • imię i nazwisko kompozytora
  • tytuł utworu, tonację, opus, wykonywaną część w utworach cyklicznych

Egzamin kwalifikacyjny ogólnomuzyczny Podobnie, jak w przypadku egzaminu praktycznego, kandydat powinien prezentować poziom odpowiadający odpowiedniej klasie, do której zdaje.

Kandydat  do klas programowo wyższych niż pierwsza przystępuje do egzaminu z przedmiotów ogólnomuzycznych obowiązujących w danej klasie  ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności z kształcenia słuchu i zasad muzyki z elementami edycji nut/harmonii.

Nieusprawiedliwiona nieobecność na którymkolwiek z etapów eliminuje kandydata z egzaminu, co uniemożliwia przyjęcie do szkoły.

Warunkiem przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego jest posiadanie przez szkołę wolnego miejsca w danej klasie. W związku z tym prosimy o wcześniejszy kontakt poprzez sekretariat z dyrekcją szkoły.

Materiały

Załącznik nr 1
ZALACZNIK​_NR​_1​_INSTRUMENTALISTYKA​_PSM​_cykl​_6.pdf 0.65MB
Załącznik nr 2
ZALACZNIK​_NR​_2​_RYTMIKA​_PSM​_cykl​_6.pdf 0.43MB
Załącznik nr 3
ZALACZNIK​_NR​_3​_WOKALISTYKA​_PSM​_cykl​_4.pdf 0.53MB
Załącznik nr 4
ZALACZNIK​_NR​_4​_OGOLNOMUZYCZNY​_PSM​_cykl​_6.pdf 0.42MB
Wniosek do klasy pierwszej II stopnia
wniosek​_do​_klasy​_pierwszej​_II​_st.pdf 0.51MB
Wniosek do klasy wyższej II stopnia
wniosek​_do​_kl​_wyzszej​_II​_st.pdf 0.50MB
{"register":{"columns":[]}}