O naszej szkole
Krótki rys historyczny
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Koszalinie powstała poprzez przekształcenie Państwowego Ogniska Muzycznego w Koszalinie na mocy Zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 stycznia 1959 r. Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania z mocą od 1 stycznia 1959 r., lecz faktycznie działalność naszej placówki rozpoczęła się już 15 września 1958 r., jak o tym świadczył afisz ogłaszający zapisy uczniów. Organizatorem i jej pierwszym dyrektorem był Jan Antoniewicz, nauczyciel śpiewu solowego.
W ciągu następnych lat powstawały kolejno: Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna (1961 r.), która od 01.09.1966 r. zmieniła nazwę na Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia, oraz jej 2 filie: w Słupsku i Szczecinku. Po kilku latach filie zaprzestały swojej działalności.
Zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 13 maja 1969 r., Państwowej Szkole Muzycznej I st. i Państwowej Szkole Muzycznej II st. nadano imię Grażyny Bacewicz, a w 1978 r. obie szkoły połączono w Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.
W 1981 r. utworzono Państwową Szkołę Muzyczną stopnia Podstawowego i Licealnego, którą połączono z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. G. Bacewicz w Koszalinie i od 1 września 1981 r. stworzyły Zespół Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. W tym czasie zmieniła się też siedziba szkoły z budynku przy ul. Alfreda Lampego na zespół budynków przy ul. Juliana Fałata 32. Od 1994 r. szkoła posługuje się obecną nazwą, tj. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.
Struktura szkoły
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie jest jedną z największych szkół artystycznych w Polsce zarówno ze względu na rozbudowaną strukturę, jak i dużą ilość godzin dydaktycznych realizowanych w tygodniu nauki.
Zespół tworzą 4 szkoły i internat, tj.:
• Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia, która jest szkołą artystyczną realizującą kształcenie ogólne i kształcenie artystyczne;
• Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, która jest szkołą artystyczną realizującą kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego kończące się egzaminami maturalnymi oraz kształcenie artystyczne kończące się egzaminami dyplomowymi;
• Szkoła Muzyczna I stopnia, która jest szkołą artystyczną realizującą wyłącznie kształcenie artystyczne;
• Szkoła Muzyczna II stopnia, która jest szkołą artystyczną realizującą wyłącznie kształcenie artystyczne kończące się egzaminami dyplomowymi.
Pomieszczenia Zespołu stanowią 3 budynki szkolne połączone korytarzami-łącznikami oraz oddzielny budynek internatu ze stołówką szkolną o metrażu całości 6 250 m2 i kubaturze – 35 250 m3.
W budynkach szkolnych znajduje się m.in.: 65 klas lekcyjnych (w tym 47 do nauki indywidualnej gry na instrumentach), sala koncertowa z organami czeskiej firmy Rieger-Kloss, 2 sale kameralne, biblioteka z czytelnią, sala gimnastyczna, szatnia, pomieszczenia administracji.
W ciągu minionych lat struktura Zespołu ulegała ciągłym zmianom. Dotyczyły one ilości lat nauki w szkole, a także specjalności i specjalizacji. We wrześniu 1958 r. w nowo powstałej szkole można się było uczyć śpiewu i gry na 6 instrumentach (fortepian, skrzypce, wiolonczela, kontrabas, klarnet i akordeon) u 7 nauczycieli. Z biegiem lat ilość klas instrumentalnych stale rosła, zatrudniano coraz liczniejszą kadrę. Obecnie w Zespole zatrudnionych jest 117 nauczycieli i uczy się ok. 500 uczniów. Nasi uczniowie mogą uczyć się gry na różnych instrumentach muzycznych, takich jak: fortepian, akordeon, organy, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, trąbka, waltornia, puzon, perkusja. Można także kształcić się w zakresie śpiewu lub rytmiki.
Obok typowych zajęć dydaktycznych ważnym elementem kształcenia jest szeroko rozwinięta akcja koncertowa uczniów Zespołu. Szkoła jest od kilku lat organizatorem kilkudziesięciu imprez rocznie. Są to warsztaty, koncerty, popisy, konkursy, przedstawienia słowno-muzyczne i wiele innych.
Dyrektor – mgr Anna Załucka
Wicedyrektorzy:
mgr Teresa Ogierman – wicedyrektor do spraw ogólnokształcących i wychowawczych
mgr Wiesława Suszyńska – wicedyrektor do spraw muzycznych
Kierownicy sekcji:
mgr Izabela Jaskulska – kierownik sekcji ogólnomuzycznej
mgr Olga Borowska – kierownik I sekcji instrumentów smyczkowych
mgr Wiktor Cisoń – kierownik II sekcji instrumentów smyczkowych
mgr Paweł Bortnowski - kierownik I sekcji instrumentów klawiszowych
mgr Dorota Kuryło – kierownik II sekcji instrumentów klawiszowych
mgr Dominika Kubiak – kierownik sekcji instrumentów dętych i perkusji
Kierownik gospodarczy – mgr Daniel Maksymowicz
Główna księgowa – mgr Monika Richter-Ziółkowska