W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przeszkolili polskich specjalistów

Nie jest tajemnicą, że zarządzane przez ZUOP powierzchniowe składowisko odpadów promieniotwórczych po ponad 60-latach eksploatacji będzie niewystarczające, kiedy w polskim miksie energetycznym pojawią się elektrownie jądrowe.

Pracownicy ZUOP podczas szkolenia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Odpady promieniotwórcze nisko- i średnioaktywne produkujemy przecież na co dzień w medycynie, przemyśle i w nauce i kiedy dodamy do tego kombinezony załóg remontujących reaktor, wymieniane fragmenty jego instalacji i wyposażenia, okaże się, że wolumen nisko i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych do przetworzenia i składowania zdecydowanie wzrośnie.

Potrzebujemy więc nowego obiektu, który pomieści je wszystkie a jego budowę przewiduje Krajowy Plan Postępowania z Odpadami Promieniotwórczymi i Wypalonym Paliwem Jądrowym. Wsparcie w realizacji takich projektów zapewnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Eksperci MAEA spędzili tydzień 25 - 29.09 w Warszawie, gdzie przeprowadzili szkolenie dla specjalistów Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Szkolenie objęło cały szereg aspektów technicznych bezpiecznej i zgodnej z przepisami realizacji projektu budowy nowego składowiska powierzchniowego dla odpadów nisko i średnioaktywnych: od kryteriów wyboru lokalizacji pod taki obiekt, przez wymagania projektowe i środowiskowe aż po przegląd wniosków wyciągniętych z doświadczeń krajów, które takie projekty z powodzeniem zrealizowały.

Omawiano więc przykład Bułgarii, która budując powierzchniowe składowisko dla odpadów promieniotwórczych wzorowała się na doświadczeniach Hiszpanii i Hiszpanii, która z kolei swój model realizacji projektu oparła na doświadczeniach francuskich.

Serdecznie dziękujemy ekspertom za ogromną dawkę wiedzy, a uczestnikom szkolenia za otwarte głowy i gotowość do działania!

{"register":{"columns":[]}}