W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podstawowe informacje

Jesteśmy jedynym podmiotem w Polsce, który zgodnie z przepisami Prawa Atomowego został powołany do wykonywania działalności obejmującej postępowanie z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

Ośrodek Jądrowy w Świerku, gdzie zlokalizowany jest ZUOP

Pozostajemy w Polsce naturalnym monopolistą w dziedzinie przetwarzania odpadów promieniotwórczych. Odpowiadamy za prawidłowe postępowanie z nimi od chwili ich przejęcia od wytwórcy do momentu składowania ich w Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych. Zajmujemy się głównie przetwarzaniem niskoaktywnych i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych jako państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej powstało w 2002 roku na podstawie ustawy Prawo Atomowe. Jesteśmy jednostką organizacyjną nadzorowaną przez Ministra Przemysłu.

Zakład jest zlokalizowany w Ośrodku Jądrowym w Świerku (województwo mazowieckie) oraz w Różanie (województwo mazowieckie), gdzie znajduje się Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych. To tam trafiają przetworzone, zestalone i zabezpieczone odpady promieniotwórcze.

Odpady promieniotwórcze powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie nuklearnej, przemyśle, badaniach naukowych, podczas produkcji otwartych i zamkniętych źródeł promieniotwórczych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz w trakcie eksploatacji reaktora Maria. Są to odpady stałe i ciekłe.

Historia

Początek wyzwań związanych unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych w Polsce to rok 1958. To wtedy w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych w Świerku uruchomiony został pierwszy badawczy reaktor jądrowy EWA.


Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych jest następcą podmiotów, które zajmowały się gospodarowaniem i przetwarzaniem odpadów promieniotwórczych na przestrzeni poprzednich dekad.
W latach 1958 – 1970 była to Centrala Odpadów Promieniotwórczych. Następnie, zadania te przejął i realizował do 2001 roku Zakład Doświadczalny Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. 
W 2002 roku na podstawie ustawy Prawo Atomowe powstał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}