IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów
W Mikołajkach (4-5 marca) odbyła się IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów. Podczas trwającego dwa dni wydarzenia mieliśmy okazję dyskutować z ekspertami z branży jądrowej oraz prezentować działalność Zakładu na naszym stoisku.
Odpadom promieniotwórczym w kontekście rozwoju gmin poświęcony był jeden z paneli dyskusyjnych. Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych podczas dyskusji podkreślała, że Polska ma wieloletnie doświadczenie związane z przetwarzaniem takich odpadów. Opisała procedury i przepisy, których musimy przestrzegać w związku ze składowaniem odpadów. – Jesteśmy zobowiązani do prowadzenia monitoringu środowiskowego na terenie i wokół Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych – podkreślała.
Paweł Pytlarczyk, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przypomniał, że resort szuka miejsca, gdzie wybudowane zostanie nowe składowisko. Nabór trwa do końca czerwca. Podkreślił, że Polska dąży do dekarbonizacji, która rodzi wyzwania i jednym z nich jest właśnie temat odpadów promieniotwórczych.
Z kolei o doświadczeniach związanych ze współpracą z ZUOP z punktu widzenia samorządu opowiadał Piotr Świderski, burmistrz gminy i miasta Różan. To miejscowość, w której od ponad 60 lat działa jedyne w Polsce Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych.
Dyskusję podsumował Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – Nie ma alternatywy dla energetyki jądrowej, dlatego będziemy tworzyć taki system zachęt dla gmin i wspólnot lokalnych, żeby z potencjalnego zagrożenia, które dzisiaj widzą mieszkańcy naszych małych ojczyzn, stworzyć solidne narzędzie do ich rozwoju – powiedział wiceminister w kontekście budowy nowego składowiska.
W panelu wzięli udział też Wojciech Gałosz z Inicjatywy Społecznej Fota4Climate, Adam Roguski z Państwowego Instytutu Geologicznego, prof. Grażyna Zakrzewska-Kołtuniewicz, Kierownik Zakładu Naukowego, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. Moderatorem był Wojciech Jakóbik, analityk sektora energetycznego. Przez dwa dni byliśmy też obecni na stoisku, gdzie rozmawialiśmy o działalności Zakładu.
W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział ponad 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorzy przygotowali ponad 250 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Program Kongresu był realizowany na siedemnastu ścieżkach tematycznych, takich jak: Polityka i Bezpieczeństwo, Gospodarka i Finanse, Samorząd Przyszłości, Współpraca Międzynarodowa, Zielona Energia, Infrastruktura Regionalna, czy Zdrowie. Organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.