W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Połowa Polaków uważa, że możliwe jest bezpieczne składowanie odpadów promieniotwórczych

Z badań społecznych przeprowadzonych na zlecenie ZUOP wynika, że blisko połowa Polaków uważa, że możliwe jest bezpieczne składowanie odpadów promieniotwórczych. Sondaż telefoniczny zrealizowany został we wrześniu na reprezentatywnej grupie Polaków.

Grafika przedstawiająca napis badania społeczne

Co drugi Polak uważa, że składowanie odpadów promieniotwórczych jest konieczne, chociaż wzbudza to jego wątpliwości. Taką opinię częściej prezentowały osoby starsze (60-75 lat) oraz mieszkańcy terenów wiejskich. Obawy badanych dotyczyły wpływu składowanych odpadów m.in. na zdrowie i środowisko.

Natomiast jedna czwarta badanych nie ma obaw związanych ze składowaniem takich materiałów i jest przekonana, że działalność ta jest ściśle kontrolowana. Takiego zdania były osoby w średnim wieku (30-49 lat).

Mimo, że w naszym kraju nie ma elektrowni jądrowych, to siedmiu na dziesięciu respondentów jest zdania, że w Polsce powstają odpady promieniotwórcze. Większą wiedzę na ten temat mają osoby w wieku 30-49 lat, mające wykształcenie wyższe i zamieszkujące tereny miejskie. Informacje o tym czerpią z telewizji, Internetu oraz radia i rodziny.

Polacy potrafią też wskazać, gdzie poza energetyką jądrową tego typu substancje powstają. Ponad 70 procent badanych jako źródło ich powstawania wskazywało przemysł, a 60 procent  medycynę. Warto zaznaczyć, że to starsi mieszkańcy Polski (60-75 lat) częściej niż inni utożsamiają odpady promieniotwórcze
z elektrowniami jądrowymi, natomiast młodsze grupy z pozostałymi dziedzinami.

Jedynie 9,6 procent badanych słyszało o jakiejkolwiek instytucji odpowiedzialnej za unieszkodliwianie odpadów promieniotwórczych w Polsce.  Wśród tych osób połowa znała i potrafiła wymienić Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. O działalności tych instytucji Polacy najczęściej dowiadują się z Internetu, telewizji lub pracy.

Sondaż przeprowadziła firma Danae. Badanie w formie wywiadu telefonicznego zrealizowane było we wrześniu. Uczestniczyło w nim 2000 osób.  Przebadana próba ogólnopolska jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne: płeć, wiek i miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości i województwo). Dobór respondentów był kwotowo-losowy.

Podobne badanie wykonane zostało w ubiegłym roku. W niektórych wynikach można zauważyć kilkuprocentowy wzrost jeśli chodzi o świadomość i wiedzę Polaków związaną z odpadami promieniotwórczymi.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}