Prace na Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych
Na Krajowym Składowisku Odpadów Promieniotwórczych w Różanie zakończono prace związane z składowaniem kolejnej partii odpadów promieniotwórczych.
Pierwszy etap prac polegał na umieszczeniu stalowych bębnów z odpadami promieniotwórczymi w obiekcie nr 8. Bębny przy pomocy dźwigu ustawione zostały w wydzielonych boksach. Kolejnym etapem prac było zalanie bębnów betonem. Do tych prac używany jest beton klasy C30/37. Jest on stosowany w budownictwie przemysłowym i inżynieryjnym. Jego wytrzymałość pozwala budować z niego mosty, przepusty czy wiadukty.
Prace prowadzone były zgodnie z procedurami i instrukcjami technologicznymi obowiązującymi w ZUOP.
Warto wyjaśnić, że odpady trafią na Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych zostają przetworzone w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku. Odpady w postaci stałej mogą podlegać prasowaniu lub rozdrobnieniu. Jeśli odpady są w postaci płynnej, poddaje się je specjalnym procesom w celu zmniejszenia ich objętości. Utworzony koncentrat miesza się z odpowiednią substancją zestalającą i zamyka w szczelnym pojemniku zwanym bębnem. W takiej formie odpady promieniotwórcze trafiają na składowisko w Różanie.