W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Słowackie konsorcjum wesprze ZUOP w przygotowaniach do budowy nowego składowiska

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych podpisał umowę ze słowackim konsorcjum JAVYS-VUJE na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej Nowego Składowiska Powierzchniowego Odpadów Promieniotwórczych (NSPOP).

Animacja prezentujące poglądowe składowisko odpadów promieniotwórczych

Jest to jeden z pierwszych kroków w procesie uruchomienia nowego obiektu, który umożliwi kontynuację bezpiecznego zarządzania odpadami promieniotwórczymi w Polsce. Odpady składowane w NSPOP będą pochodziły m.in. z elektrowni jądrowych, których uruchomienie jest planowane w przyszłości w Polsce. Na składowisko trafiać będą też odpady pochodzące
z zastosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych.

JAVYS jest spółką z dużym doświadczeniem w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi. Zajmuje się m.in. budową i eksploatacją składowisk odpadów promieniotwórczych. Firma realizuje też zadania związane z likwidacją elektrowni jądrowych na Słowacji.

VUJE specjalizuje się w projektowaniu obiektów energetyki jądrowej oraz wykonuje analizy bezpieczeństwa tego typu infrastruktury.

System wielu barier oraz stały monitoring

W Polsce odpady promieniotwórcze mogą być składowane wyłącznie w stałej postaci. Aby zagwarantować bezpieczeństwo, składowisko musi znajdować się w miejscu spełniającym szereg wymagań. Zlokalizowane może być jedynie na gruntach słabo przepuszczalnych.  Nie mogą to być tereny zagrożone powodzią czy narażone na zwiększoną aktywność sejsmiczną lub tektoniczną. Na składowisku stosowany będzie system wielu barier inżynieryjnych (m.in. materiały wiążące odpady, odpowiednie pojemniki i specjalna konstrukcja samego obiektu). Zastosowanie takich rozwiązań spowoduje, że NSPOP nie będzie negatywnie oddziaływać na ludzi i środowisko naturalne.

Składowisko odpadów promieniotwórczych w Różanie

Obecnie w Polsce znajduje się jedno Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych, którego zamknięcie planowane jest po otwarciu NSPOP. Obiekt działa od 1961 roku w Różanie (woj. mazowieckie) na terenie byłego carskiego fortu. Jego powierzchnia to około 3 hektary. Na terenie składowiska, jak i w jego otoczeniu do badań pobierane są woda, gleba i powietrze. Badania te prowadzi ZUOP i niezależne instytucje. Nadzorem nad bezpieczeństwem składowiska zajmuje się Państwowa Agencja Atomistyki.

{"register":{"columns":[]}}