Szkolenie dla funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa
Wykrywania substancji promieniotwórczych w przesyłkach, postępowania w sytuacji eksplozji ładunku wybuchowego z materiałem promieniotwórczym uczyli się funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, podczas szkolenia zorganizowanego w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku.
Trzydniowe szkolenie przeprowadzili eksperci z zakresu ochrony radiologicznej i dozymetrii, którzy pracują w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Szkolenie podzielone było na część teoretyczną i praktyczną.
Podczas wykładów omówione zostały między innymi pojęcia związane z oddziaływaniem promieniowania jonizującego na człowieka. Funkcjonariusze poznali również podstawy ochrony radiologicznej oraz sposoby wykrywania promieniowania.
W trakcie zajęć praktycznych funkcjonariusze uczyli się pracy na różnych typach przyrządów dozymetrycznych, które służą m.in. do wykrywania skażeń. Z ich wykorzystaniem poszukiwali substancji promieniotwórczych ukrytych w przesyłkach, budynkach i autach. Podczas szkolenia przećwiczona została procedura postępowania w przypadku eksplozji ładunku wybuchowego zawierającego materiał promieniotwórczy. Ostania część zajęć dotyczyła używania środków ochrony indywidualnej (m.in. kombinezony, maski przeciwgazowe) i zasad dekontaminacji po skażeniu substancjami promieniotwórczymi.
Szkolenie miało na celu podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy SOP w zakresie realizacji obowiązków służbowych z uwzględnieniem zagrożeń związanych z oddziaływaniem promieniowania jonizującego na organizm ludzki.
Foto: Służba Ochrony Państwa