Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Polskim Centrum Radonowym
Od bieżącego roku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych jest częścią Polskiego Centrum Radonowego.
Od bieżącego roku Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych jest częścią Polskiego Centrum Radonowego.
Polskie Centrum Radonowe działa od 2002 roku. Jest to sieć naukowo-badawcza zrzeszająca jednostki zajmujące się szeroko pojętą tematyką radonową, w tym ochroną radiologiczną w miejscach pracy i zamieszkania. Utworzona przez Polskie Centrum Radonowe platforma współpracy służy wymianie doświadczeń, wyników badań i pomiarów. Członkowie sieci aktywnie prowadzą projekty informacyjno-edukacyjne na temat promieniotwórczości w bezpośrednim otoczeniu człowieka.
W codziennym życiu wszyscy jesteśmy wystawieni na wpływ promieniowania jonizującego pochodzącego z naturalnych źródeł. W większości jest dla nas zupełnie niegroźne. Wyjątkiem od tej reguły bywa narażenie na wpływ dużych ilości naturalnie występującego szlachetnego gazu promieniotwórczego – radonu. Radon jest produktem rozpadu obecnego w glebie innego pierwiastka, radu.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej szacuje, że nawet połowa przyjmowanej przez nas w codziennym życiu dawki promieniowania jonizującego pochodzi właśnie od radonu. Według źródeł krajowych, jest to ponad 30%. Radon gromadzi się w pomieszczeniach, gdzie brakuje ruchu i przepływu powietrza, na przykład w pomieszczeniach piwnicznych. To właśnie dlatego bardzo ważne jest regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń i ich odpowiednia wentylacja, co w miejscach pracy stanowi przepisowy wymóg z zakresu BHP.
Po więcej informacji o działalności PCR zapraszamy na stronę Polskiego Centrum Radonowego: https://cr.gig.eu/