W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończył się Tydzień Atomowy

400 uczniów ze szkół w Różanie i Makowie Mazowieckiem (powiat makowski) wzięło udział w akcji edukacyjnej „Tydzień atomowy”. Cykl wykładów i warsztatów poświęconych zjawisku promieniotwórczości trwał od 12 do 15 listopada.

Uczestnicy warsztatów edukacyjnych Tydzień Atomowy

- Zajęcia poświęcone były promieniowaniu jonizującemu i tematyce związanej z odpadami promieniotwórczymi. Wiedza przekazywana była w łatwy i przystępny sposób – podkreśla Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. – Dzięki takim działaniom obalamy mity związane z funkcjonowaniem Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych – dodaje.

W Tygodniu Atomowym uczestniczyli uczniowie z różańskiej Szkoły Podstawowej im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki im. Jana Pawła II i Zespołu Szkół oraz Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Makowie Mazowieckim. W czasie wykładów edukatorzy mówili o wpływie promieniowania jonizującego na ludzki organizm. Uczniowie dowiedzieli się również skąd w Polsce biorą się odpady promieniotwórcze i jak są składowane oraz zabezpieczane. Oprócz części teoretycznej były też warsztaty. W formie doświadczeń uczestnicy mogli sprawdzić jak promieniowanie jonizujące przenika przez materiały o różnej strukturze i budowie. 

Organizatorem Tygodnia Atomowego był Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP). To jedyna firma w Polsce posiadająca zgodę na przetwarzanie i składowanie odpadów promieniotwórczych powstających na terenie naszego kraju. Zakład podlega Ministerstwu Przemysłu. 

Jedyne składowisko w Polsce 

ZUOP jest operatorem jedynego w Polsce Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych. Obiekt funkcjonuje od 1961 roku w Różanie (woj. mazowieckie, powiat makowski) na terenie byłego carskiego fortu. Trafiają tam opady powstające w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych. Jest tam ok. 4,2 tys. m sześc. odpadów promieniotwórczych, czyli mniej więcej jeden i jedna trzecia olimpijskiego basenu pływackiego.

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}