W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarządzanie odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym – polsko-japońska konferencja w Warszawie

- Chcemy zbudować nowe składowisko odpadów promieniotwórczych, które będzie miało powierzchnię około 100 hektarów - powiedziała Aneta Korczyc, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych podczas polsko-japońskiej konferencji Zarządzanie odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

Uczestnicy konferencji zarządzanie odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym .

Seminarium z udziałem polskich i japońskich ekspertów z branży energetyki jądrowej odbyło 25 września się w Warszawie.

Aneta Korczyc, dyrektor ZUOP omówiła sposób składowania i postępowania z odpadami promieniotwórczymi w Polsce. Przedstawiła specyfikę jedynego w Polsce Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. Podkreśliła kwestię współpracy z lokalnym samorządem i mieszkańcami. Omówiła działania komunikacyjnej i edukacyjne, które w Różanie realizuje Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Andrzej Chwas z Ministerstwa Przemysłu opowiedział o kluczowych instytucjach w Polsce związanych m.in. z nadzorem i przetwarzaniem odpadów promieniotwórczych. Przypomniał, że kwestie związane z energetyką jądrową przeszły z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do Ministerstwa Przemysłu. Podkreślił, że niezbędna jest budowa nowego składowiska odpadów promieniotwórczych. - To nie jest proste zadanie ze względu na akceptację lokalnej społeczności – pokreślił. Wyjaśnił również, jakie korzyści może otrzymać gmina, w której zlokalizowane będzie nowe składowisko.

Specyfikę branży energetycznej w Japonii scharakteryzował Takayuki Kawamura. Poinformował, że pod koniec sierpnia tego roku działało tam dwanaście reaktorów. Zgodnie z przyjętym przez rząd planem do 2030 roku 22 procent energii elektrycznej w Japonii ma pochodzić z energetyki jądrowej. O klasyfikacji odpadów promieniotwórczych i sposobie ich składowania w Japonii mówił Ryoichi Hojo.  

W dyskusji związanej ze specyfiką postępowania z odpadami promieniotwórczymi i planowaną budową nowego składowiska uczestniczył Łukasz Celiński, kierownik działu Realizacji Projektów w ZUOP.  – Chcemy być gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji, kiedy lokalizacja zostanie wybrana i potwierdzona – wyjaśnił Łukasz Celiński.  

Współorganizatorami konferencji byli Ministerstwo Przemysłu i International Cooperation Center (JICC), która przygotowała wydarzenie na zlecenie japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

JICC współpracuje ściśle z japońskim Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Jej zadaniem jest m.in.  współpraca z innymi krajami w zakresie wprowadzenia i rozwoju energetyki jądrowej. JICC organizuje warsztaty i konferencje oraz dysponuje ekspertami w dziedzinie energetyki jądrowej.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}