Krajowe ramy strategiczne. Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020
Jednym z celów polityki zdrowotnej jest rozwój profilaktyki zdrowotnej, diagnostyki i medycyny naprawczej ukierunkowany na główne problemy epidemiologiczne w Polsce.
W ramach ww. celu możliwe jest m.in. wdrożenie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych projektów profilaktycznych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu (narzędzie 2 Policy Paper). W przypadku wskazania przez samorząd województwa, odpowiedzialnego za realizację regionalnych programów operacyjnych, cukrzycy jako choroby będącej istotnym problemem zdrowotnym, możliwe jest przyjęcie odpowiedniego programu zdrowotnego i realizacja projektów na rzecz profilaktyki.
Takie programy zostały dotychczas przyjęte przez dwa województwa: mazowieckie i opolskie.
- Regionalny Program Zdrowotny (RPZ) Województwa Mazowieckiego – Program wczesnego wykrywania i profilaktyki cukrzycy.
Celem jest profilaktyka oraz wczesne rozpoznawanie cukrzycy i zapobieganie jej powikłaniom u mieszkańców Mazowsza w wieku powyżej 60 lat oraz poprawa świadomości diabetologicznej wśród pacjentów i personelu medycznego (zwłaszcza POZ). Planowany budżet – ok. 7,6 mln zł.
- Regionalny Program Zdrowotny (RPZ) Województwa Opolskiego – Program zapobiegający chorobom cywilizacyjnym w ramach nadwagi, otyłości i cukrzycy wśród mieszkańców województwa opolskiego.
Celem jest zwiększenie skali działań profilaktycznych oraz przeciwdziałanie nadwadze, otyłości i cukrzycy w konsekwencji przyczyniające się do poprawy jakości i życia mieszkańców regionu. Program jest skierowany do dzieci w wieku 6-18 lat i osób dorosłych w wieku 45-65 lat. Planowany budżet – ok. 11,2 mln zł.
Zgodnie z ww. Krajowymi ramami strategicznymi do końca grudnia 2016 r. zostanie opracowanych 15 modeli niezbędnych dla opracowania map potrzeb zdrowotnych dla AOS i POZ m.in. dla cukrzycy. Opracowane mapy określą deficyty w zakresie potrzeb zdrowotnych oraz będą pełnić istotną funkcję w procesie alokowania zasobów systemu ochrony zdrowia i decyzji inwestycyjnych, w tym również na rzecz leczenia cukrzycy. Na podstawie przygotowanych map, możliwa będzie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych realizacja projektów w zakresie wsparcia regionalnych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych na rzecz osób dorosłych, ukierunkowanych na specyficzne dla regionu grupy chorób, które są istotną przyczyną dezaktywizacji zawodowej (narzędzie 14 Policy Paper).
- Ostatnia modyfikacja:
- 27.10.2017 11:42 Dominika Waligórska
- Pierwsza publikacja:
- 22.11.2017 13:17 Dominika Waligórska