„Działania ochronne na obszarach Natura 2000 w województwie lubelskim w roku 2024”
W 2024 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie zawarła umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Lublinie na realizację projektu pod tytułem „Działania ochronne na obszarach Natura 2000 w województwie lubelskim w roku 2024”.
Główne zadania projektowe to:
- poprawa stanu ochrony siedlisk gatunków rybitwy białowąsej Chlidonias hybrida oraz rybitwy czarnej Chlidonias niger, poprzez zakup i montaż platform lęgowych na zbiornikach wodnych w wybranych obszarach Natura 2000;
- poprawa stanu ochrony populacji dziurawca wytwornego Hypericum elegans, poprzez eliminację gatunków ekspansywnych w obszarze Natura 2000 Kąty PLH060010 oraz Niedzieliska PLH060044;
- poprawa stanu ochrony siedlisk nietoperzy poprzez zakup oraz montaż drewnianych desek (tzw. desek nietoperzowych) w obszarze Natura 2000 Terespol PLH060053;
- oznakowanie granic obszarów Natura 2000 na terenie województwa lubelskiego.
Spodziewane efekty ekologiczne realizowanych zadań projektowych:
- Oczekiwanym efektem ekologicznym zakupu i montażu platform lęgowych jest zachowanie we właściwym stanie ochrony rybitwy białowąsej oraz rybitwy czarnej. Gatunki te najchętniej gniazdują w koloniach, które zakładają m.in. na bagnach, mulistych wodach płynących lub o wolnym przepływie, stawach, jeziorach oraz zbiornikach sztucznych. Budują pływające gniazda na platformie z roślin lub na kępie roślin wystającej ponad wodę. Obecnie populacje rybitwy białowąsej oraz rybitwy czarnej podlegają silnej presji ze strony człowieka, drapieżników i czynników naturalnych, takich jak np. gwałtowne zmiany poziomu wody, co w rezultacie powoduje coraz mniejszą dostępność naturalnych miejsc do gniazdowania. Montaż platform lęgowych zapewni bezpieczne oraz stabilne miejsce zakładania gniazd. Ma szansę przyczynić się do zwiększenia sukcesu lęgowego, co w dłuższej perspektywie czasu może przełożyć się na zwiększenie liczby par lęgowych.
W ramach realizacji tego zadania Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie zawarła Porozumienie o współpracy w zakresie czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków z Fundacją Ptasie Horyzonty z siedzibą w Niedrzwicy Dużej, prowadzącą działalność w zakresie ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ptaków, i posiadającą doświadczenie w prowadzeniu czynnej ochrony ptaków wodnych (w tym siewkowych).
- Eliminacja gatunków ekspansywnych w obszarach Natura 2000: Kąty PLH060010 oraz Niedzieliska PLH060044 przyczyni się do zachowania populacji dziurawca wytwornego, skrajnie zagrożonego gatunku rośliny, której jedyne ocalałe dwa stanowiska znajdują się właśnie na terenie Lubelszczyzny. Ponadto siedlisko muraw, w którym występuje dziurawiec, jest ostoją wielu cennych gatunków roślin i zwierząt.
- Wykonanie schronień dla nietoperzy poprzez montaż drewnianych desek na ścianach bunkru przyczyni się do stworzenia przejściowych schronień w czasie przelotów tych ssaków między kryjówkami zimowymi i letnimi oraz miejsc do hibernacji i rozrodu. Docelowo wpłynie to na zwiększenie liczby nietoperzy korzystających z fortów na terenie obszaru Natura 2000 Terespol PLH060053.
- Oznakowanie granic obszarów Natura 2000 w miejscach szczególnie uczęszczanych będzie służyło identyfikacji formy ochrony przyrody. Przyczyni się to do zwiększenia stanu wiedzy na temat przebiegu granic obszarów Natura 2000 oraz świadomości istnienia tej formy przyrody, przez co również wpłynie na zmniejszenie antropopresji na przyrodę.
Wyniki realizowanych zadań projektowych:
1.Poprawa stanu ochrony siedlisk gatunków rybitwy białowąsej Chlidonias hybrida oraz rybitwy czarnej Chlidonias niger
2.Poprawa stanu ochrony dziurawca wytwornego Hypericum elegans
3.Poprawa stanu ochrony siedlisk nietoperzy w obszarze Natura 2000 Terespol PLH060053