Historia badań nad polem elektromagnetycznym
Badania nad polem elektromagnetycznym są prowadzone od stuleci. Samo pole i skutki jego działania to jedno z najlepiej poznanych przez naukę naturalnych zjawisk.
Pole elektromagnetyczne jest przedmiotem badań naukowców od stuleci, a zjawiska elektryczne i magnetyczne były znane, choć nie zrozumiane, już w starożytności.
Znalazły praktyczne zastosowanie już w XI w., gdy chiński naukowiec Shen Kuo opisał działanie kompasu magnetycznego. Kompas, choć zasada jego działania pozostawała nieznana, stał się podstawowym narzędziem żeglarzy, początkowo najpierw w Chinach, a później na całym świecie.
Współczesne badania nad polami elektromagnetycznymi zaczęły się jeszcze w XVI w. Dr. William Gilbert, nadworny lekarz królowej Elżbiety I, eksperymentował z magnetyzmem i ładunkami elektrostatycznymi, tworząc podstawy nauki o elektromagnetyzmie. Badacze tacy, jak Jean-Antoine Nollet, który udowodnił, że elektryczność rozchodzi się ze skończoną prędkością, Benjamin Franklin, który dowiódł że błyskawice są zjawiskiem elektrycznym, przez dziesięciolecia żmudnymi eksperymentami tworzyli podstawy naszej wiedzy.
Początek XIX w. był też czasem, w którym badacze udowodnili, że istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy siłami elektrycznymi i magnetycznymi, tworząc w ten sposób współczesne pojęcie “elektromagnetyzmu”. To z kolei doprowadziło Michaela Faradaya do odkrycia faktu, iż pole magnetyczne może być wykorzystywane do generowania prądu. Dzięki temu skonstruowano pierwsze generatory elektryczne.
W połowie XIX w. szkocki fizyk James Clerk Maxwell ustalił, że światło jest formą zaburzenia pola elektromagnetycznego poruszającą się, jak fala. Maxwell opracował równania opisujące działanie sił elektromagnetycznych. Te równania stanowiły podstawę rewolucji w naszym sposobie rozumienia pola elektromagnetycznego.
W 1887 r. Heinrich Hertz, dziedzic bogatej rodziny z Hamburga, który doktorat z fizyki zdobył w wieku 23 lat testując teorię Maxwella, odkrył istnienie fal radiowych i mikrofal.
Dziś pole elektromagnetyczne jest jednym z podstawowych narzędzi nauki. Dzięki niemu astronomowie poznają odległe światy, a fizycy badają podstawowe cegiełki wszechświata.
- Ostatnia modyfikacja:
- 23.04.2019 11:33 Kinga Graczyk
- Pierwsza publikacja:
- 23.04.2019 11:33 Kinga Graczyk