W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego

Ministerstwo Aktywów Państwowych przedkłada do konsultacji projekt dokumentu Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego.

Dokument ten ma ustanowić jasne, przejrzyste i nowoczesne standardy zarządzania spółkami Skarbu Państwa, państwowych osób praw oraz profesjonalizować działania wszystkich uczestników procesu nadzorczego nad spółkami Skarbu Państwa, a więc m.in. pracowników Ministerstwa, rad nadzorczych oraz zarządów spółek. Kodeks ma przeciwdziałać nieuczciwym praktykom rynkowym czy zapobiegać nieprawidłowościom.

Kodeks omawia zadania Walnego Zgromadzenia, Rady Nadzorczej i Zarządu. Skupia uwagę m.in. na zasadach współpracy pomiędzy organami, kwestiach wynagrodzeń oraz postępowań kwalifikacyjnych do władz spółek. Rada Nadzorcza ma sprawować nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, dbając jednocześnie o wzrost wartości spółki w długim terminie i zwracać szczególną uwagę na spójność działań inwestycyjnych i rozwojowych spółki do przyjętej przez nią strategii. Natomiast w skład Rady Nadzorczej mają wchodzić członkowie zapewniający merytoryczny i bieżący nadzór nad spółką, przy zachowaniu różnorodności w odniesieniu do płci oraz niedyskryminacji w odniesieniu do wszystkich innych cech.   

W przypadku spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa oraz w innych podmiotach, gdzie jest to uzasadnione stopniem skomplikowania danego postępowania lub specyfiką poszukiwanego kandydata, Kodeks zaleca korzystanie z usług niezależnego doradcy personalnego (tzw. executive search) lub powołania komitetu nominacyjnego. Prowadząc postępowanie kwalifikacyjne nacisk należy położyć na sprawdzenie kwalifikacji i predyspozycji, a nie tylko spełnienie wymogów formalnych.

Uwagi można zgłaszać do dnia 18 grudnia 2024 r. na adres sekretariatDPS@map.gov.pl przy wykorzystaniu załączonego szablonu – tabeli uwag w MS Word (w przypadku niewykorzystania szablonu, uwagi będą odsyłane nadawcy z prośbą o wprowadzenie ich do załączonego szablonu formularza MS Word – jest to bardzo ważne z punktu widzenia osób analizujących uwagi).

Materiały

Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego​_do​_konsultacji​_publicznych
2024-11-26​_KDPNW​_-​_do​_konsultacji​_publicznych.docx 0.20MB
Załącznik​_Nr​_1​_wzór​_instrukcji​_głosowania
Załacznik​_Nr​_1​_-​_wzór​_instrukcji​_głosowania.docx 0.04MB
Załącznik​_Nr​_2​_ocena​_pracy​_rady​_nadzorczej
Załacznik​_Nr​_2​_-​_ocena​_pracy​_rady​_nadzorczej.docx 0.02MB
Załącznik​_Nr​_3​_raport​_kwartalny
Załacznik​_Nr​_3​_-​_raport​_kwartalny.docx 0.03MB
Załącznik​_Nr​_4​_Wzór​_notatki​_kwartalnej
Załacznik​_Nr​_4​_-​_Wzór​_notatki​_kwartalnej.docx 0.04MB
Tabela​_zbiorcza​_uwagi
Tabela​_zbiorcza​_uwagi​_wzór.docx 0.02MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
27.11.2024 18:11 Anna Błaszczak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Departament Projektów Strategicznych
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego 2.0 29.11.2024 10:24 Ilona Bartkowska
Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego. 1.0 27.11.2024 18:11 Anna Błaszczak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}