W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska Macierz Szkolna działa w Belgii już od 70 lat

02.10.2022

W miniony weekend wraz z Polonią belgijską i przedstawicielami Polonii z całego świata świętowaliśmy 70-lecie powstania Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii.

Polska_Macierz_Szkolna_70_lecie

„Życzę Polskiej Macierzy, Pani prezes Barbarze Wojdzie wytrwałości i entuzjazmu w dalszym byciu prawdziwym przyjacielem PL dzieci w BE” – powiedział ambasador Rafał Siemianowski. W wydarzeniu z Polski udział wzięli: posłanka Joanna Fabisiak z sejmowych Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji  Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RP, senator Wojciech Ziemniak z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Anna Malinowska, dyrektor Biura Rzecznika Praw Dziecka, a także  dyrektor Jan Badowski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wicedyrektor Zbigniew Ciosek z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiedzialni za współpracę z Polonią i Polakami za Granicą.

Polska Macierz Szkolna w Belgii postała w 1952 r. i jest jedną z najstarszych, czynnych organizacji polonijnych w BE. Jej działalność koncentruje się na wspieraniu szkolnictwa polonijnego. Centrum „operacyjnym” pozostaje słynny ośrodek kolonijny w Comblain-la-Tour w Ardenach -  zawsze gościnne miejsce, który corocznie odwiedzają najmłodsi przedstawiciele Polonii nie tylko z Belgii, ale też z Holandii, Niemiec i Francji.  Jak przedstawiciele Macierzy piszą o sobie: „dziś misją Polskiej Macierzy Szkolnej jest przede wszystkim łączyć. Pokolenia, światopoglądy, języki i nacje. W kosmopolitycznej Belgii, przez którą w drodze za pracą lub z powodów osobistych przejeżdżają także i Polacy, nieustannie trzeba poszukiwać sposobu międzykulturowej komunikacji. Zachować swoją tradycję, ale i nasycić się tutejszą. Mówić w wielu językach, szanować się nawzajem i być otwartym na drugiego człowieka”.

 

Gratulujemy jubileuszu i dziękujemy Wam za skuteczną, codzienną współpracę z naszą placówką, zwłaszcza z konsulami, przy organizacji tylu przedsięwzięć wspierających zarówno szkolnictwo, jak i popularyzację polskiej kultury i sztuki.

 

Ambasada RP w Brukseli

{"register":{"columns":[]}}