Pomoc humanitarna dla Ukrainy
03.03.2022
Otrzymujemy wiele informacji o gotowości Polonii w Belgii i belgijskich przyjaciół do wsparcia działań pomocowych w stosunku do osób dotkniętych działaniami wojennymi na Ukrainie. To potrzebny wyraz solidarności, jedności i ofiarności w tej bezprecedensowej sytuacji wojny w Europie.
Osoby fizyczne, firmy i organizacje pozarządowe instytucje spoza Polski, zainteresowane przekazaniem pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy, mogą:
- przekazać ją stronie polskiej, jeśli nie mają odbiorcy po stronie ukraińskiej. W takiej sytuacji mogą przesłać swoje zgłoszenie poprzez użycie formularza zamieszczonego na stronie Pomagam Ukrainie (w wersji polskiej, ukraińskiej i angielskiej);
- przekazać ją bezpośrednio stronie ukraińskiej, jeśli mają swojego partnera po stronie ukraińskiej). Tranzyt konwojów z pomocą humanitarną przez terytorium RP na granicy z Ukrainą odbywa się przez dwa przejścia: Dorohusk i Korczową. Informacje na temat uproszczonej procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiej dla transportu ciężarowego z pomocą humanitarną dostępne są na stronie internetowej Pomagam Ukrainie. Podkreślamy, że każdorazowo konieczna jest wcześniejsza notyfikacja konwojów poprzez złożenie formularza, zamieszczonego na ww. stronie. Dodatkowo informujemy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych ani inne instytucje polskie nie organizują transportu darów rzeczowych z zagranicy na teren Polski. W razie pytań prosimy o wysłanie wiadomości na adres e-mail: pomocukrainie@kprm.gov.pl.
Kanałem komunikacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP w sprawie pomocy na poziomie rządowym jest dedykowany adres e-mail: internationalaidUA@msz.gov.pl. Służy on przede wszystkim do informowania strony polskiej o przekazywanych darach przechodzących przez terytorium RP, jak również składania pytań dotyczących logistyki, pozwoleń, ceł itp.
Podmioty publiczne z państw UE i innych państw zrzeszonych w EU Civil Protection Mechanism zachęcane są do kontaktu ze swoimi organami odpowiedzialnymi za ochronę ludności/zarządzanie kryzysowe w celu koordynacji działań w danym kraju. Pomoc od państw UE powinna być przekazywana za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Równocześnie informujemy, że osoby fizyczne, firmy i organizacje pozarządowe, zainteresowane przekazaniem pomocy finansowanej na rzecz Ukrainy, zachęcane są do dokonywania wpłat na konta:
- Narodowego Banku Ukrainy:
- na rzecz wsparcia armii ukraińskiej – szczegółowe informacje
- na rzecz pomocy humanitarnej dla Ukrainy – szczegółowe informacje
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Polsce – koordynuje ona przekazywanie pomocy zarówno na teren Ukrainy, jak i dla uchodźców na terenie Polski poprzez zakup pomocy rzeczowej, jej magazynowanie oraz organizację transportów. Konta agencji do wpłacania darowizn są dostępne w trzech walutach: PLN, EUR oraz USD. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Polsce .
Dodatkowo informujemy, że w Belgii darowizny na rzecz Ukrainy zbiera Ambasada Ukrainy w Brukseli. Przyjmuje ona także dary rzeczowe, w postaci m.in. środków ochronnych, leków, jedzenia, ubrań itp. Punkt, pod który można przekazywać pomoc, znajduje się pod adresem: BRUSELS EXPO (Hala 11, brama D1). Działa on codziennie od 8:00 do 20:00. Dodatkowo na podany przez placówkę numer konta można wpłacać darowizny finansowe. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej placówki w serwisie Facebook..
Informujemy także, że belgijski rząd federalny uruchomił specjalną stronę internetową Info-Ukraine, na której zamieścił przydatne informacje na temat m.in. zasad pobytu ukraińskich uchodźców w Belgii, a także sposobów udzielenia im pomocy. Strona dostępna jest w sześciu językach: flamandzkim, francuskim, niemieckim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Osoby, które przyjechały do Belgii z Ukrainy, mogą znaleźć na stronie informacje nt. procedur związanych z legalizacją pobytu oraz dot. możliwości uzyskania pomocy, w tym medycznej i psychologicznej. Z kolei osoby chcące wesprzeć uchodźców z Ukrainy mogą uzyskać wskazówki, jak zaoferować im zakwaterowanie lub udzielić im pomocy rzeczowej i finansowej.
Ponadto w Brukseli akcję pomocową na rzecz Ukrainy i uchodźców z tego państwa organizuje Stowarzyszenie Sztab Pomocy Belgia. Miejscem bezpośrednich działań humanitarnych jest Warszawa, natomiast docelowym miejscem pomocy medycznej i wsparcia obrony cywilnej pozostaje Ukraina. Szczegółowe informacje na temat akcji organizowanej przez Sztab Pomocy Belgia dostępne są na stronie internetowej Help Centre Belgium. Adres organizacji: Rue de Haerne 39, 1040 Bruxelles (Etterbeek). Telefon: +32 (0)2 315 42 00. E-mail: info@helpcentre.be.
Istnieje również możliwość podjęcia współpracy z innymi organizacjami i inicjatywami pozarządowymi w Belgii, działającymi na rzecz Ukrainy i uchodźców z tego kraju. Są to m.in. Ukrainians of Belgium, Association of Ukrainian Women of Belgium, Croix-Rouge de Belgique.
Dziękujemy Polonii w Belgii – wszystkim organizacjom jak i indywidualnym osobom - za ich zaangażowanie. Każda Państwa aktywność na rzecz uchodźców z Ukrainy jest ważna, aby zmniejszyć rozmiar szkód wyrządzonych tą wojną.